Gelecekte Bilgisayarlardaki RAM’lerin Yerini HPC Alacak

0
0
0
0
0
Bilgisayarların en önemli donanım bileşenlerinden olan RAM’lere alternatif bir çözüm geliştiriliyor: HPC.
Massachusetts Institute of Technology (MIT) tarafından geliştirilen HPC yani ‘yüksek kapasiteli işlem’, bilgisayarlarda bulunan RAM’lerin yerini alacak olan yeni bir çözüm olacak. Düşük fiyattaki flaş belleklerden faydalanan HPC, yapılan işlemlerin bir bölümünü üstleniyor.

HPC ile en fazla ilgilenen iki şirket ise HP ve Intel. Ortak bir girişimde bulunan bu iki şirket, Kuzey Amerika pazarını desteklemek için CoE (mükemmellik merkezi) kuracak. Bu merkez, HPC çözümlerini yönetecek çeşitli uzmanların gözetiminde ve yönetiminde olacak. International Data Corporation (uluslararası veri merkezi), HPC çözümlerinin ilerleyen yıllarda bilgi işlem pazarının en önemli faktörlerinden bir tanesi olacağını öngörüyor. Hatta bu çözümün 2019 yılında 15.2 milyar dolarlık bir piyasaya sahip olacağı belirtiliyor. HP ve Intel dışında IBM de HPC’nin önemini kavrayan şirketlerin başında geliyor. IBM, Nvidia ile birlikte HPC’nin yeni jenerasyon süper bilgisayarların en önemli donanım parçası olacağını düşünerek önümüzdeki 3 yıllık süre içerisinde bazı planlamalar oluşturmaya şimdiden başlamış durumda.

Son olarak şunu belirtelim; HPC’lerin kullanım aşamasına geçmesi için minimum 3 yıllık bir süre daha var. Yani o zamana kadar bildiğimiz RAM çözümlerini PC’lerimizde görmeye devam edeceğiz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0