IBM ile İyi Uçuşlar: Flash Bellekten 50 Kat Hızlı Yeni Depolama Teknolojisi!

0
0
0
0
0
Teknoloji devi IBM yeni bir depolama teknolojisi geliştirmeyi başardı. Flash depolamadan 50 kata kadar daha hızlı olan bu sistemin detaylarına göz atmata ne dersiniz?
IBM, depolama teknolojisi alanında yeni bir gelişmeyi duyurdu. Şirketin ortaya çıkardığı Phase-Change Memory (PPM) olarak adlandırılan sistem, Flash depolamadan daha hızlı ve RAM’den daha güvenilir bir yapı ortaya koyuyor. Aslında uzun yıllardır kullanılan kristal tabanlı optik disklerin kullanıldığı bu yeni teknolojinin en büyük farkı,  maliyet ve depolama yoğunluğuna akılcı bir çözüm bulması. IBM mühendisleri hücre başına 3-bit datayı kaydederek mevcut teknolojinin kapasitesini büyük ölçüde artırmayı başarmış durumda.

 PPM Ne Avantaj Sağlıyor?

Bilindiği gibi, mevcut en hızlı depolama çözümü olan RAM’lerin (Random Access Memory) en büyük dezavantajı veriyi geçici olarak saklayabilmesi. Hızlı ancak kalıcı olmayan bu çözüm veri depolama için değil, işlem sırasında verileri en hızlı şekilde tutmak için kullanılıyor. Flash bellekler ise veriyi kalıcı olarak saklayabiliyor ancak RAM kadar hızlı sonuç vermiyor. IBM’ın PPM olarak adlandırdığı yeni teknolojide ise bu iki birimin avantajları bir araya getirilebiliyor. Yani, RAM kadar hızlı olmasa da, o hıza yaklaşan bir depolama birimi sunuluyor ve üstelik maliyeti RAM’dan daha düşük.

 PPM Teknolojisi Ne Kadar Hızlı?

IBM’in geliştirdiği yeni teknoloji kullanıma girmesiyle birlikte SSD çözümlerin de en büyük rakiplerinden biri olacak gibi duruyor. Çünkü, SSD’nin temelinde Flash depolama yatıyor. IBM’in PPM teknolojisi Flash depolamadan 50 kata kadar daha yüksek hız sunuyor. Bu sayede, akıllı telefon gibi cihazların saniyeler içinde açılması mümkün olabiliyor. Bakalım PPM teknolojisini ne zaman kullanımda görebileceğiz?
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0