• Anasayfa
  • Donanım
  • Intel’den Batarya Süresini 3 Kat Artıran Yeni Nesil İşlemci

Intel’den Batarya Süresini 3 Kat Artıran Yeni Nesil İşlemci

0
0
0
0
0
Intel’den Batarya Süresini 3 Kat Artıran Yeni Nesil İşlemci
Intel IFA 2015 kapsamında yeni nesil Skylake işlemcilerini tanıttı ve Çarşamba gününden başlamak üzre yıl sonuna kadar bu işlemci ile piyasaya çıkacak olan 800 farklı cihazdan bahsetti.
Tanıtımı gerçekleştiren şirketin Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kirk Skaugen önümüzdeki birkaç hafta içinde bu seriye bağlı olarak 50’ye yakın farklı işlemci üreteceklerini dile getirdi.

Intel’in şu ana kadar ürettiği en iyi mikro işlemcinin Skylake serisi olduğunu dile getiren Skaugen, Berlin’de gerçekleştirilen IFA fuarı kapsamında tanıttıüğı bu işlemcinin Core M’den daha üstün bir işlem birimi olduğuna dikkat çekerken Core M’in daha az güce sahip olan Atom işlemcilerin yerini almak için geliştirildiğini Skylake’in ise çok daha büyük bir potansiyel barındırdığını söyleyerek “tarihimizde üretilmiş en geniş kapsamlı kullanıma sahip işlemci bu serisi olacak” dedi.

Intel geçtiğimiz yıl Core i serisinin yeni nesil işlemcilerini tanıtırken Skylake’i resmi olarak duyurmuş; ancak enerji tüketimini azaltmak ve kapasitesini artırmak için bir süre daha çalışmaya ve zamana ihtiyaçları olduğunu söylemişti ki; bugün IFA kapsamında bu bekleyiş biterken bu işlemcilerle üretilecek cihazların da bugünden itibaren piyasadaki yerini alacağı söylendi. (Lenovo Miix gibi)

Öte yandan Microsoft’un da gözünü diktiği yeni nesil işlemciler için Intel de Windows 10 ile çalışmak istediğiniz söyleyince iki firma da kendi ürünleri için planlar kurmaya başlamış.

Şu an kullanımda olan 1 milyar adet bilgisayarın 3 yıllık makineler olduğunu belirten Skaugen, yarım milyardan fazla bilgisayarın da 5 yıllık olduğuna dikkat çekiyor ve bu durumu hem Intel, hem Microsoft, hem de partnerleri olan diğer üreticiler için bir fırsat olarak görüyor.

Tüm bunların yanı sıra kablosuz cihazlar döneminde de devrim niteliğinde gösterilebilecek bir yenilik olan Skylake işlemciler, kablosuz şarj desteği ile bilgisayarların da yeni nesile ayak uydurmasını sağlayacak.

Beş yıl öncesine nazaran yarı yarıya daha ince ve daha hafif bilgisayarlar yapılmasına izin veren Skylake, 2010 yılında üretilen bir bilgisayardan iki kat daha fazla işlem kapasitesine ve 3 kat daha uzun batarya ömrüne sahip olabilecek.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0