• Anasayfa
  • Donanım
  • Intel, SSD’den 1000 Kat Daha Hızlı Bir Depolama Birimi Geliştiriyor

Intel, SSD’den 1000 Kat Daha Hızlı Bir Depolama Birimi Geliştiriyor

2
0
0
0
0
Intel ve Micron, 3D XPoint adını verdikleri bir teknoloji ile geliştirilen yeni depolama birimlerinin günümüzün SSD ve NAND Flash depolama birimlerinden 1000 kat daha hızlı olacağını açıkladı.
Cross Point adıyla duyurulan bu yeni sistemin bir diğer önemli özelliği ise hem depolama alanı, hem de RAM bellek olarak kullanılabiliyor olması. (al bundan 1 TB, 200 GB’ı RAM’e ayır)

Intel ve Micron’un yaptığı açıklamada 3D XPoint’in 1989 yılında tanıtılan NAND flash depolama biriminden beri geliştirilen ilk yeni depolama birimi olduğu söylenirken bu “eski” teknolojiden 1000 kat daha hızlı ve çok daha dayanıklı olduğunun ayrıca 10 kat daha yoğun yapısı ile mevcut hard disklerin kapladığı aynı alana 10 kat daha fazla veri depolanabileceğinin altını çizdi.

3D XPoint teknolojisinin mevcut olan 3D flash depolama birimi ile karıştırılmaması gerektiğini söyleyen Micron’un CEO’su Mark Durcan, bunun tamamen yeni bir teknoloji olduğunu belirtirken enerji verimliliği sunmasının yanı sıra şu anki NAND flash depolama birimleri kadar uygun maliyetli olacağını da dile getirdi.
Intel’den Rob Crooke’un yaptığı açıklamaya göre de PCI Express (PCIe) bağlantılarını kullanan 3D XPoint, şu an mevcut olan en hızlı veri yolunu kullanıyor; ancak PCIe bu birimin potansiyeli için yetersiz kalıyor. Bu nedenle de yakın bir gelecekte 3D XPoint odaklı geliştirilmiş ana kartlarla karşılaşmayı bekleyebiliriz.

Şu an üretim aşamasında olan 3D XPoint birimi, bu yılın ilerleyen dönemlerinde tanıtılacak. Ayrıca Intel ve Micron, bu ürün odağında özel ürünler de geliştiriyorlar ve muhtemelen önümüzdeki yıl 3D XPoint kullanabilir hale geleceğiz.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0