iPhone 6S’in Apple'a Maliyeti Ne Kadar?

0
0
0
0
0
iPhone’un geçtiğimiz hafta tanıtılan yeni S modeli iPhone 6S, 649 Dolar fiyat etiketine sahip ve Türkiye’deki satış fiyatının da 2500 Lira ile 2800 Lira arasında olması bekleniyor.
Ancak sürekli karlılığının arttığından bahsettiğimiz akıllı telefon pazarında bir de görülmeyen ve çoğu zaman hesaba katmadığımız Ar-Ge yatırımları var.

Telefonların üretim maliyetinin aslında düşündüğümüz kadar yüksek olmadığını göz önünde bulundurursak şirketlerin kazandığı para çoğu zaman yeni Ar-Ge çalışmaları, pazarlama hamleleri ve elbette reklam çalışmaları için harcanıyor. Bu nedenle de telefonun birim maliyeti aslında üretim için harcanan parça maliyetinden çok daha yüksek oluyor.

Apple’ın yeni telefonu iPhone 6S’te de durum değişmiyor ve Force Touch gibi yeni bir teknolojiyi de barındıran bu telefonun elbette sadece bu yüzden bile araştırma - geliştirme maliyetinin yüksek olduğunu düşünebiliriz.

Ancak telefonun parça maliyetini hesapladığınızda ödenen 649 Dolar’ın çok ciddi bir kısmının kar olduğunu görüyoruz ki; bu da teknoloji firmalarının nasıl belli bir yatırımı geçtikten sonra hızla büyüdüğünü gösteriyor.
Yayınlanan bir grafiğe göre iPhone 6S’in en büyük maliyet kalemi yarıiletken bileşenler ve bu parçaların telefonun içindeki parça değeri 127 Dolar, hücresel bağlantı bileşenlerinin değeri ise 36 Dolar. Yeni bir işlemci teknolojisi kullanan iPhone 6’nın A9 işlemcisinin parça değeri ise sadece 25 Dolar ve parmak izi sensörü, NFC gibi bağlantıları sağlayan sensörler 22 Dolar. Telefonun fiyatını çok etkiliyor gibi görünen ve fiyat seçeneklerini belirleyen hafıza birimi ise 64 GB için sadece 20 Dolar ve kamera, batarya vb diğer bileşenler toplam 73 Dolar.

Gövde, ekran paneli kaplaması vesaire gibi geriye kalan tüm parçaların Apple’a parça maliyeti ise 33 Dolar ve toplamda bir araya getirildiklerinde bir adet iPhone 6’nın harcaması 234 Dolar.Grafikten de inceleyeceğiniz gibi iPhone 6S’in maliyeti, önceki iPhone modellerinden daha yüksek; ancak Applei bu üründe çok daha büyük satış rakamlarına ulaşmayı da hedefliyor; ki zaten birim başına 415 Dolar kar ettiği düşünülürse (neredeyse %200 kâr demek oluyor bu) kalan masraflarını da zamana çok rahat şekilde çıkartacağını düşünebiliriz. (Apple’ı yine çok karlı bir yıl bekliyor)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0