iPhone 6S ve iPhone 6S Plus Hakkındaki Tüm Detaylar

0
0
0
0
0
9 Eylül'de tanıtılacak olan Apple'ın yeni cihazları iPhone 6S ve iPhone 6S'in tüm detaylarını sizler için derledik. Ayrıca iPhone 6C hakkındaki gelişmeleri de sizlere bahsetmeden geçmeyelim dedik.
Bildiğiniz gibi 9 Eylül 2015 tarihinde yapılacağı açıklanan yeni iPhone 6S tanıtım etklinliğine pek de bir süre kalmadı. iPhone 6S ve iPhone 6S Plus adlarını taşıyacak olan yeni cihazlarda Apple tarafından dağıtılan davetiyeye bakılırsa en büyük yenilikler Siri tarafında gelebilir. Ayrıca her ne kadar sade iPhone 6S ve 6S Plus nodellerinden bahsediliyor olsa da bir ihtimal de iPhone 6C modelinin gelebileceği ve bu cihazın Apple tarafındaki en ciddi bir geri dönüş denemesi olabileceğinden de yazımızın sonlarında bahsediyoruz.

Şimdi ise bu yazının yayınlandığı tarihe kadar ortaya çıkan tüm yenilikleri derleyerek sizlere iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’ın tüm özelliklerini sıralıyoruz.


 

 Ekran


Apple’ın son dönemdeki favorisi olan 4.7 inç ve 5.5 inç boyutlarında olması beklenilen yeni iPhonelarda ekran alanındaki en büyük yenilik MacBook’ta gördüğümüz Force Touch özelliği olması bekleniliyor. Yani iPhone 6S sadece dokunmatik bir ekrana sahip değil, aynı zamanda basınca da duyarlı olarak birçok yeni işlevler kazanacak bir ekrana sahip olacak. Normalde Gorilla Glass olarak bildiğimiz korumalı ve dayanıklı cam gibi teknolojiler yerine safir bir ekrana sahip olma olasılığı olan iPhone 6S’te böyle bir tercihe gidilirse görebileceğimiz en dayanıklı cam iPhone’da olabilir.
 
 

 Tasarım


Tasarımsal olarak büyük değişikliklerin yapılmadığını gördüğümüz firma olan Apple, yeni telefonları iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’ta da aynı tasarımı ufak değişiklikler ile değiştirecek. Ancak görülebilecek en büyük tasarımsal değişikliğin ön kamerasına eklenecek led flaş olabileceğini belirtelim.

Şu anda söylentiden ibaret olan bu yeniliğin ön kamerada gayet iyi olan iPhone 6’yı daha ileriye taşıyabileceğini ve çok iddialı bir ön kamera ile gelebileceğini net bir şekilde söyleyebilirim. 7000 serisi alüminyum kasa tasarımına sahip olması beklenen iPhone 6S’te eğer bu gerçekleşirse iPhone 6’ya göre 3 kat daha dayanıklı olacak ve iPhone 6S Plus’ta bahsi geçmiş olan kıvrılma sorunları da yaşanmayacak.


 

 Kamera


Apple’ın bu yeni telefonunda en büyük yenilikleri kamera konusunda yapacağı düşünülüyor. Yukarıda tasarım bölümünde de söylediğimiz gibi led flaşlı bir ön kamera barındıracağı konuşulan iPhone 6S’te bir önceki 1.2 MP’lik ön kameranın 2MP ya da daha yüksek bir kamera değerine sahip olması bekleniyor.

Arka kamerada ise 8MP olan hali hazırdaki kamera geliştirilerek 12MP olarak sunulacağı en çok konuşulan detayların başında geliyor. Hatta bu seferki 12MP kamera’da 4K video kayıt desteği de olabileceği son dönemde en çok dillendirilen detay olarak dikkatleri çekmekte.

Yani iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’ta 12MP arka ve 2MP ön kamera görebilmemiz yüksek bir ihtimal olduğu görülüyor.


 

 Donanım


Apple’ın normalde büyük değişiklikler yapmadığı donanım kısmında A9 çipsetini kullanacağı kesin. Bu çipsetin daha hızlı ve daha verimli çalışacağı da beklenen yeni işlemcinin %10 daha geniş bir zar alanına sahip olacağı, Quallcomm’un yeni haberleşme teknolojilerini de barındıracağı konuşuluyor.

Ayrıca yıllardır 1GB RAM’i ha yükseltti ha yükseltecek denilen Apple, sonunda iPhone 6S ile beraber 2GB RAM’i kullanıcılarına sunacak. Bu da çoklu işlemce ve Force Touch’un işlevselliğinin getireceği bellek kullanımına katkı sağlayarak iPhone 6S’in donma yaşamasının önüne geçmiş olacak.


 

 Yazılım


Yazılım noktasında ise iOS 9 ile gelecek olan iPhone 6S ve iPhone 6S Plus Siri konusunda da diğer modellerine göre daha iyi çözümler sunabilir. Bunun yazılımsal olarak iOS 9 ile gelmesi eski iPhone modellerine de gelebileceğini göstermekte, ancak Apple’ın davetiyesine bakacak olursak iPhone 6S’te Siri konusunda daha farklı yenilikler de görebiliriz.


 

 Batarya


Batarya konusunda Li-Po 1810mAh kullanan iPhone 6 ve Li-Po 2915mAh kullanan iPhone 6 Plus’ın bu batarya kapasitelerinin de arttırılacağı konuşuluyor. Ancak bu büyük bir miktarda olmayabilir. Yani iPhone 6S’te 2.000mAh (ya da max 2.500mAh) iPhone 6S Plus’ta ise 3.000mAh (ya da max 3.500mAh) gibi bir seçenek olabilir. Ya da Apple yine bir yolunu bulup “daha verimli çalışıyor, daha tasarruflu” diyeceği A9 çipindeki yenilikler sebebiyle sabit de tutabilir. Ancak arttırmasının kesinlikle gerektiğini söylemeye gerek yok sanırım.


 

 iPhone 6C?


Bir söylenti de iPhone 6S ve iPhone 6S Plus modellerinin yanında iPhone 6C modelinin de geleceği. Bir süredir konuşulan bu cihazın dillendirilmesinin artmasıyla 3 telefon gelebileceği de belirtiliyor. Başlarda “C”heap’ten adını aldığı konuşulan C takısı aslında ”C”olour’dan aldığı belirtilmişti.

Yine 5C’den hatırladığımız gibi plasitik ve renkli kapaklar ile geleceği söylenen iPhone 6C’nin bu sefer daha sağlam bir plastiğe sahip olmasına da kesin gözüyle bakılıyor. Ancak iPhone 6C için görülebilecek en büyük değişiklik 4 inçlik bir ekran olabilir. Yani iPhone 6C eski iPhone boyutlarını sevenler için yepyeni bir 4 inçlik iPhone olarak görülebilir.

iPhone 6’daki A8 çipini kullanması, 1GB RAM ve 1715mAh bataryaya sahip olabileceği söylenmekte. Belki de aralarında en çok dikkat çeken cihaz iPhone 6C bile olabilir. Çünkü Apple kullanıcılarının en çok beklediği yenilik yeni bir 4inçlik iPhone idi.


 

 Fiyat


Şu anda tek belirsizliğini koruyan kısmın bu olduğunu belirtebilirim. Ancak günümüz Apple Store fiyatlarına baktığımızda 2.700TL’den başlayan iPhone 6 ve 3.100TL’den başlayan iPhone 6 Plus görmekteyiz. Buradan yola çıkarak iPhone 6S’in minimum 3.000TL  gibi bir değer ile gelebileceği söylenebilir. Ancak ülkemizde coşan kurları da göz önüne alırsak biraz sıkıntılı fiyatlar görebiliriz.


 

 Sonuç


Sonuç olarak her firmanın çıkardığı yeni cihazda gördüğümüz gibi büyük bir yenilik yerine ufak tefek yenilikleri getireceği görülen Apple’ın sadece Force Touch yeniliğini büyük olarak görebileceğimizi söyleyebilirim. Fakat iPhone 6C hamlesi ve bu telefonun 4 inç ekranla gelmesi Apple fanları tarafından görülebilecek en iyi ve en sevilen hamle olabileceğini düşünüyorum.

Ancak bu özelliklerin kesin olmadığını ve söylentilere göre olası iPhone 6S, 6S Plus ve 6C modellerinin özellikleri olduğunu söyleyerek bitirelim.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0