• Anasayfa
  • Donanım
  • Çin'de iPhone 6 Satışını Yasaklatan Şirket Patent Trolü Çıktı!

Çin'de iPhone 6 Satışını Yasaklatan Şirket Patent Trolü Çıktı!

0
0
0
0
0
Geçtiğimiz hafta iPhone 6 satışlarının Çin'de durdurulması kararı gündeme bomba gibi düşmüştü. Yapılan araştırmalar sonucu davacı Baili şirketinin aslında var olmadığı ortaya çıktı.
Geçen haftanın önemli gelişmelerinden biri de Çin’de iPhone 6 ve iPhone 6 Plus satışlarının durdurulmasına yönelik verilen karardı. Çin merkezli Baili şirketinin patent ihlali başvurusu üzerine inceleme yapan Pekin Mülkiyet Ofisi, iPhone 6 ve 6 Plus modellerinin satışının durdurulmasını hükmetmişti. Bu hafta yaşanan gelişmeler ise konunun ilginç bir boyuta taşınmasını sağladı.

 Adı Var Kendi Yok Şirket!

Wall Street Journal’ın haberine göre, yapılan araştırmalarda davacı Baili şirketinin Digione adlı bir çatı şirketinin altında yer aldığı ortaya çıktı. İlginç olan ise her iki şirketin de 2013 yılında Baidu’dan yatırım almalarına rağmen batmış oldukları. Yani, Apple’a dava açan Baili aslında iflas etmiş ama zar zor varlığını sürdürmeye çalışan bir şirket durumunda. "Varlığını nasıl sürdürüyor?” derseniz o da pek belli değil. Çünkü şirkete ait telefonlara cevap alınamadığı gibi, “hacı şimdi bu mevzuların aslı nedir?” diye soru sorabileceğiniz bir yetkili ya da ofis de ortada yok.

 Nasıl Gelişmeler Bekleniyor?

Ortaya çıkan bu bilgiler Baili’nin patent davalarından maddi bir menfaat elde etmeye çalışan bir strateji benimsediğini ortaya çıkarıyor. Yani, Apple bir patent trolü ile karşı karşıya. Davacı vekillerinden gelen bilgiler şirketin patent davalarını iPhone 6s serisine genişletebileceği yönünde. Hatırlayacağınız gibi, patent ihlali davası iPhone 6 serisine yönelikti ve bu serideki cihazların Baili 100c’den kopyalandığı iddia ediliyordu. Bakalım Apple’ın başı bu işten nasıl kurtulacak?
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0