• Anasayfa
  • Donanım
  • ISEF 2015 Yarışmasında Türk Öğrencilerine Intel ve NASA'dan 4 Farklı Ödül!

ISEF 2015 Yarışmasında Türk Öğrencilerine Intel ve NASA'dan 4 Farklı Ödül!

1
0
0
0
0
ABD'nin Pensilvanya eyaletindeki Pittsburgh şehrinde bu yıl 66.sı düzenlenen ISEF 2015 etkinliğinde, Türkiye'den katılan öğrencilerin projelerine 4 farklı ödül geldi.
Bu ay ABD’de 66.sı düzenlenen Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda (ISEF) 70 farklı ülkeden toplamda 1700’den fazla öğrenci yarıştı. Toplamda 4 milyon dolarlık ödül ve burs için yarışmaya Türkiye’den TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasındaki projeler kabul edişmişti. Ülkemiz adına yarışan 9 projeden 2’si, toplamda 4 farklı ödül kazandı.

1997 yılından beri Intel sponsorluğunda gerçekleştirilen Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’na katılabilmek adına her yıl farklı ülkelerden 7 milyona yakın öğrenci başvuruyor. Bu yıl düzenlenen etkinlikte Türkiye’den katılan projelerden bir tanesi, radyasyondan koruma amacıyla geliştirilen bir kıyafet. Bu proje American Chemical Society tarafından ikincilik ve NASA’dan üçüncülük ödülü alırken kimya alanında da ikincilik ödülüne layık görüldü. Bu projenin ilerleyen yıllarda ilk olarak tıp olmak üzere, endüstri, tarım ve askeri alanlarda kullanılacağı öngörülüyor. Diğer proje ise Altın Telde Direnç ve İletkenliğin Kuantize Özelliğinin Görüntülenmesi. Bu proje de fizik ve astronomi alanında üçüncülük ödülüne layık görüldü.Türk öğrencilerin bu başarılarından dolayı oldukça mutlu ve gururlu olduğunu belirten Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, alınan ödüllerle ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

“Intel olarak inovasyon kültürünün gelişmesinde gençlerin rolünün çok büyük olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, dünya çapında 70 ülkede eğitime katkı yönünde son 10 yılda 1 milyar doların üzerinde yatırım yaptık. Eğitim çalışmalarımız kapsamında Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan işbirliği çerçevesinde yaklaşık 200 bin öğretmen ve 100 bin öğrenciye ulaşıldı. Şu anda İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yürütülmekte olan Gelecekte Eğitim Projesi ile de İstanbul’da bulunan 120 bin öğretmene eğitimde teknoloji kullanımı alanında eğitimler sağlanması için çalışılıyor.

Tüm bunların yanı sıra, Intel olarak Türkiye’den milyar dolarlık teknoloji girişimleri çıkmasına katkıda bulunabilmek için çaba gösteriyoruz. Intel Türkiye olarak bu konu üzerinde ısrarla çalışıyoruz, hayallerimiz büyük, yapacak çok işimiz var. Başarılı olmak zorundayız, çünkü biliyoruz ki, en güçlü toplumlar, girişimci toplumlardır. Bu çerçevede, lansmanı Mart ayında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Fikri Işık’ın katılımlarıyla gerçekleşen ‘Galileo İcat Kiti Üniversitelerde’ projemizin Türkiye’de bugüne kadar uygulanmayan ölçekte ve katma değerde bir proje olduğunu da memnuniyetle ifade etmek isterim.

Proje kapsamında 37 üniversiteden 60 hocamıza 1050 adet Galileo icat kiti hibe edildi. Bu üniversitelerdeki öğrenciler de Galileo icat kitleri ile geliştirdikleri projeleriyle tüm Türkiye’ye yönelik olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile birlikte yürütmekte olduğumuz bir yarışmaya başvuru yapabiliyorlar. Yarışma birincisine 25 bin TL nakit ödülün yanı sıra, bu yıl Avrupa’da düzenlemekte olduğumuz Challenge Up yarışmasının finali niteliğindeki 30 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında Londra’da düzenlenecek olan zirveye doğrudan katılım hakkı sağlıyoruz.

Finalistler zirvede, içinde Intel Capital’in de olduğu girişim sermayesi şirketleri ile bir araya gelme imkânına sahip olacaklar. Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile bu yıl gerçekleştirdiğimiz önemli bir proje de San Francisco’da açılan Tjump girişimci hızlandırma merkezinin teknoloji ortağı oluşumuz. Türk girişimcileri ABD’de bulunan yatırımcı ve girişimciler ile buluşturmanın giriçimcilerimizin ufkunu genişleteceğini ve milyar dolarlık teknoloji girişimleri yolunda önemli bir adım atılmış olacağını düşünüyoruz.”

Gençlerin bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik dallarına ilgilerini artırmak için düzenlenen Intel ISEF yarışması da, bu çalışmaların önemli bir ayağı olduğunu belirten Aydın, sözlerinin şöyle sürdürdü: “Türk gençlerinin, TÜBİTAK tarafından seçilen projelerinin Intel ISEF’ten ödüllerle dönmesinden, NASA’nın gençlerimizin projesini ödüle değer bulmasından büyük gurur duyuyoruz. Bu ödüller, Türkiye’den milyar dolarlık teknoloji girişimleri çıkarma çalışmalarımız için bize umut veriyor.”

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0