• Anasayfa
  • Donanım
  • Japonya’daki Nükleer Santral Faciasında Windows XP’nin Payı mı Var?

Japonya’daki Nükleer Santral Faciasında Windows XP’nin Payı mı Var?

2
0
0
0
0
Japonya'da 2011 yılında meydana gelen deprem sonrası Fukuşima'daki nükleer santralin sızıntı yapmasının sebebi olarak Windows XP'nin parmağının olabileceği söyleniyor.
Japonya’nın Pasifik Okyanusu kıyısında yer alan Fukuşima’da, 2011 yılında meydana gelen deprem sonrası nükleer santralde sızıntı meydana gelmişti. Yaklaşık 4 yıldır aralıksız o sızıntıyı durdurmaya çalışan Japon yetkililer, temizliğin komple sağlanması için 40-50 yıl zaman geçmesi gerektiğini ve bunun milyarlarca dolar masrafının olacağını belirttiler.

Japon hükümeti, oluşan bu masrafı Fukuşima’daki nükleer santrali işleten şirketin karşılamasını ve santralde bulunan 48 bin PC’deki Windows XP işletim sisteminin güncellenmesini istiyor. Fukuşima’daki işletme de bunun çok ağır bir maliyet olduğunu belirterek, eski PC ve işletim sistemlerini 2019 yılına kadar kademe kademe olacak şekilde değiştirmek istiyor.

Her ne kadar hükümet nükleer kazanın nedeninin XP’den kaynaklandığını direkt olarak söylemiyor olsa da, bundan sonra yaşanacak olan tehlikeli durumların sorumlusunun eski sistemden kaynaklanacağını düşünüyor. (bi ihtimal XP’den kaynaklanan bir sorun olduğunu dolaylı olarak söylemişler yani)Santraldeki 48 bin PC şu an saldırılara açık durumda ve tüm önemli kontroller bu PC’ler üzerinden yürütülüyor.

Artık tarayıcıların dahi 2016 yılından itibaren destek vermeyi bırakacağı XP işletim sisteminin doğa ve insani açıdan hayati önemi bulunan bir işletmenin yükünü çekmesi biraz ironik gelse de umarız bu sorunun üstesinden gelirler.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0