• Anasayfa
  • Donanım
  • Jüpiter Gezegeni ve 4 Uydusunun İlk Fotoğrafı Dünya'ya Ulaştı!

Jüpiter Gezegeni ve 4 Uydusunun İlk Fotoğrafı Dünya'ya Ulaştı!

0
0
0
0
0
NASA'nın keşif robotu Probe, Jupiter'den ilk fotoğrafını gönderdi. Gezegene yaklaşan robotun çektiği fotoğrafta Jupiter ve 4 uydusu görülüyor.
NASA’nın Juno adlı keşif robotu Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni olan Jüpiter’e yaklaştı. Yaklaşık 5 yıllık yolculuktan sonra hedefe yakınlaşan Juno ilk fotoğrafı da dünyaya gönderdi. Jüpiter ve 4 uydusunun görülebildiği fotoğraf NASA tarafından paylaşıldı.

 Fotoğrafta Jupiter ve 4 Uydusu Görülebiliyor!

Fotoğrafta yarım küre şeklinde görünen Jüpiter’in sol kısmında en büyük 4 uydusu yer alıyor. Saat yönünün tersine doğru sayacak olursak bu uyduların isimleri Ganymede, Io, Europa ve Callisto. Juno tarafından gönderilen fotoğraf ise robota entegre edilmiş yüksek çözünürlüklü kamera tarafından 21 Haziran tarihinde çekilmiş. 

 Juno'nun Gönderdiği Fotoğraflar Ne İşe Yaracak?

Gelen fotoğrafı değerlendiren biliminsanları bu karenin muhteşem şeylerin başlangıcı olduğu ifade ediyor. Juno’dan gelecek yeni fotoğraflar gelecekte Jüpiter’in atmosferini daha önce görülmeyen farklı perspektiflerden görülmesini sağlayacak. Böylece bilim insanları Jupiter’in çevresini saran şerit şeklindeki turuncu ve beyaz bulutları ve Büyük Kırmızı Leke’yi daha iyi anlayabilecek.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0