Kalemden Bile Küçük Bilgisayar: Archos Pc Stick

0
0
0
0
0
Şu sıralar moda, boyut olarak oldukça küçük olan mini bilgisayarlar.
'Computer stick' yani kabaca tabirle 'bilgisayar sopası' piyasasındaki yarış kızışmaya başlıyor. Bu yılın başında Intel, Compute Stick adlıbir nevimini bilgisyarını tanıtmıştı. Bilgisayarınızdan izlediğiniz şeyleri TV'nize aktarmanızı sağlayan Compute Stick, aynı zamanda Windows 8.1 uygulamalarını da TV'de çalıştırma imkanı sunuyordu (detaylar bu haberimizde).

Benzer bir cihaz olan IdeacentreStick 300 de bu hafta başında Lenovo'dan gelmişti. Dediğimiz gibi firmalar yavaş yavaş bu cihazlardan üretmeye, yeni ürünler sunmaya başladı. Bunlara son olarak katılan cihaz ise, Android ve Windows tabletler ile adını duyurmuş Fransız firması Archos.Archos tarafından tanıtılan yeni PC Stick, rakiplerine göre özellikle fiyat olarak büyük bir avantaja sahip. Intel'in Windows versiyonlu cihazı 149 dolar, Lenovo'nunki ise 129 dolar gibi bir fiyata sahipken Archos Pc Stick'in fiyatı 99 dolar. Intel Atom Z3735F quad-core işlemcisi bulunan Pc Stick, ayrıca 2GB RAM ve 32GB depolama alanına da sahip (microSD kart desteği de var). Diğer ürünler hem Windows 10 hem de bir önceki versiyonu (Windows 8.1) desteklerken, Pc Stick sadece son sürüm Windows'u, yani Windows 10'u destekleyecek.

Ürünün boyutu da oldukça göze çarpmakta. Fotoğrafta da görüleceği gibi Pc Stick neredeyse bir silgi boyunca. Ancak, Pc Stick'in de bazı dezavantajları bulunmakta. Pc Stick'te herhangi bir ekstra giriş ünitesi ya da cihazı bulunmuyor. Yani bilgisayar kontrolünüzü ve komutları kendi kablosuz klavye ve farenizden vermeniz gerekiyor. Fakat Intel bir süre önce Android cihazları kablosuz klavyeye dönüştüren Remote Keyboard uygulamasını sunmuştu. Yani bu uygulama muhtemelen hem Pc Stick hem de Lenovo'nun Ideacentre Stick cihazlarında kullanılabilir.Archos Pc Stick'in önümüzdeki ay satışa sunulması bekleniyor.

Kaynak: ZDNet
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0