• Anasayfa
  • Donanım
  • Kandaki Parazitleri Görüntüleyerek Tehşis Koyabilen iPhone Aksesuarı

Kandaki Parazitleri Görüntüleyerek Tehşis Koyabilen iPhone Aksesuarı

1
0
0
0
0
Teknolojinin getirileri her sektörde olduğu gibi sağlık sektöründe de önemli adımlar atmamıza olanak tanıyor. Birkaç sene önce son derece kompleksli olan sistemler, zamanla cebimizde erişimi son derece kolay şeylere dönüşecek.
Sıradan bir akıllı telefonu, kandaki parazitleri ve paratzitler sonucu oluşan enfeksiyonları ölçerek hayat kurtaran bir cihaza dönüştürmeyi başardılar. Kan örneklerini analiz edebilen özel bir mikroskopla donatılmış aksesuar, özellikle Afrika'da kullanılacak ve bu çoğrafya için son derece önemli. 

Şu an için mevcut olan yöntemler, daha uzun sürmekte ve kandaki solucanları bilim adamları bir nevi elle sayarak tespit etmekteler. Aslında kan pazaritleri genellikle endişelenmemizi gerektiren şeyler değil. Ancak Loa Loa tarzı solucan parazitleri, dünyanın bazı bölgelerinde -özellikle Afrika'da- son derece ciddi sonuçlar doğurmakta. Loa Loa denen parazit, yine Afrika çoğrafyasında yaygın görülen bazı hastalıklar için, tedavi amaçlı kullanılan ilaçları da hastalar için ölümcül sonuçları olacak şeylere dönüştürmekte. Bu sebeple Loa Loa'nın algılanması, tanısı hayat kurtaracak bir gelişme olmakta.

CellScope Loa isimli cihaz, telefona tıpkı bir kılıf misali takılıyor. Üstünde bulunan yüksek güçlü lens de tam telefonunuzun kamerasının altına gelecek şekilde yerleşiyor. Telefonla bağlantı kurulması için Bluetooth da bulunmakta. Alınan kan örneği CellScope'un içindeki kısma koyuluyor. Yüksek güçlü mikroskop kana analiz yaparak kıvrımlı, hareket eden solucanları, parazitleri belirliyor. Sayıları belirlenen parazitlere göre de cihaz tehlike seviyesini uzman kişiye bildiriyor.CellScope Loa şu an için Kamerun'da denenmekte ve elde edilen sonuçlar, sistemin ne denli doğru çalıştığı kanıtlamak adına klasik yöntemle elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmakta. Cihazın sonuçlara ulaşma süresi yaklaşık olarak üç dakika sürmekte ve sonuçlar elde edilirken uygulanan tüm işlemler otomatik olarak yapılmakta. Yani size sadece kan örneğini cihaza koymak kalıyor.
Projede görevli olarak çalışan isimlerden Profesör Daniel Flecter, BBC'ye yaptığı açıklamada, bu tarz şeylerin daha başlangıç olduğunu, teknolojinin sayesinde sağlık konusunda daha da ileriye gideceklerini söyledi. Afrika bölgesine has tropikal hastalıkların çoğunun ilaçlı tedavilerde ölümcül hale geldiğini söyleyen Flecter, sistemin doğru ilaç tedavisi için de yararlı olacağını sözlerine ekledi. CellScope'un mikroskobu sürekli olarak geliştirilmekte. Bu sayede önümüzdeki günlerde sıtma gibi ciddi hastalıkların tehşisi de koyulabilecek.
 


Program şu an Kamerun bölgesindeki 40.000 kişiyi kapsayan bir alanda yürütülmekte. 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0