Emekli Mühendis, Keman Çalabilen Robot Geliştirdi

1
0
0
0
0
Emekli Mühendis, Keman Çalabilen Robot Geliştirdi
​Herkes eline bir tane gitar alıp birkaç hafta çalıştıktan sonra Akdeniz Akşamları’nı çalabilir. (şarkıyı kötülemek için söylemedim, tamamen kolay çalınabilir olmasından bahsediyorum) Ama aynı durum keman için geçerli değil.
Herkes eline bir tane gitar alıp birkaç hafta çalıştıktan sonra Akdeniz Akşamları’nı çalabilir. (şarkıyı kötülemek için söylemedim, tamamen kolay çalınabilir olmasından bahsediyorum) Ama aynı durum keman için geçerli değil. Keman çalmak için gerçekten sabırla çalışmak ve çok da iyi bir müzik kulağına sahip olunması gerekiyor. Emekli bir mühendis olan Seth Goldstein’in geliştirdiği bir robot keman çalıyor!

Ro-Bow adını verdiği bu robot, elektromanyetik parmaklar sayesinde keman çalabiliyor. Notalarını elektronik müzik dosyalarından okuyan Ro-Bow, tabii şu an mükemmel derecede çalamıyor. Fakat yine de şarkının zorluğuna göre gayet güzel çaldığını söyleyebiliriz.

Seth Goldstein, bu tarz robotları geliştirmek için milyar dolar harcayan şirketlere sahip olmadığını, tamamen kendi imkanlarıyla yaptığını söylüyor. (“siz 1 milyarlık bütçe ayırırsınız ama ben bin liraya yaparım” demeye getiriyor herhalde)
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0