• Anasayfa
  • Donanım
  • Kendi Dillerini Geliştirerek İletişim Kurabilen Robotlar Geliştirildi!

Kendi Dillerini Geliştirerek İletişim Kurabilen Robotlar Geliştirildi!

0
0
0
0
0
Robotlar sonunda iletişim kurmaya başladı. Üstelik iletişim kurdukları dili de tamamen kendileri geliştiriyorlar!
Robotların şafağı henüz gelmiş değil, gerçi geleceği de meçhul. Ancak şimdiden şöyle bir gerçek var ki; robotlar birbirleriyle iletişim kurmaya başladı.

Tabi böyle söyleyince kulağa biraz korkutucu gelebilir ancak haberimize konu olan robotlar, iletişim işini gerçekleştirirken oldukça sevimliler. BBC'nin kısa bir süre önce YouTube'a yüklediği video, VUB Yapay Zeka Laboratuarında görevli Dr. Luc Steels ve ekibinin çalışmaları sonucu yapılan iki robotu konu almakta.

Yaptıkları robotların tıpkı bir çocuk gibi olduğunu söyleyen Steels, robotları sırayla ayna karşısına geçirdiklerini, bu sayede de kendi hareketlerini ve tepkilerini algılayabildiklerini söylemekte. Kendi hareketlerini tam anlamıyla algılayan robotlar, birbirlerinin karşısına geçirildiklerine hem hareket hem de çıkardıkları sesler ile iletişim kurmaya başlıyor.Robotların çıkardıkları seslerin her biri, ayna karşısında yaparak öğrendikleri hareketlere denk gelmekte. İki robot karşı karşıya geldiğinde bir tanesi bu hareketlerden birine eş değer olan sesi çıkarıyor. Karşısındaki robot, sesle ilişkili hareketi doğru yaparsa, diğer robot arkadaşından onay alıyor, yapamazsa da olumsuz şekilde tepki alıyor (olumlu-olumsuz tepkiler de bizim de yaptığımız gibi kafayı yukarı-aşağı ya da sağa-sola sallayarak gerçekleşiyor). Bu sayede robotlar, birbirlerinin hareketler için tanımladığı sesleri ve bu seslere karşılık gelen hareketleri öğrenerek iletişim kurmuş oluyor.

İşin ilginç yanı ise, robotlar bu işleme her seferinde sıfırdan başlıyor. Yani ortada hareketler için önceden belirlenmiş bir ses kodu ya da benzeri birşey yok. Yani robotların çıkardıkları ses ve bu ses ile ilişkilendirdikleri hareketler tamemen kendi seçimleri.
 
Steels, robotlarını geliştirmeye ve iletişim kabiliyetlerini çok daha üst seviyeye çıkarma adına çalışmalara devam ettiklerini söylemekte.

Kaynak: Dailydot
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0