• Anasayfa
  • Donanım
  • KIavyeler Artık Türkçeleşiyor, ‘Enter’ Yerine ‘Giriş’ Gelecek!

KIavyeler Artık Türkçeleşiyor, ‘Enter’ Yerine ‘Giriş’ Gelecek!

0
0
0
0
0
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, kabul edilen ‘F Klavye Standardı’na göre klavyede bulunan tüm tuş isimlerinin artık Türkçe olacağını bildirdi.
Türk Standartları Enstitüsü Teknik Kurulu’nda kabul edilen yeni ‘F Klavye Standardı’, artık klavyelerde bulunan tuş isimlerinin Türkçe olmasını sağlayacak. 

‘F Klavye’ standardının ilk olarak 1975 yılında hazırlandığını söyleyen Işık, o zamandan beri bu standardın ik kez güncelleneceğini belirtti. Bu konuyla ilgili kendilerine çok sayıda talep geldiğini belirten Işık, "Bu talepler doğrultusunda da bir revizyon kararı alındı. Bu kapsamda bir teknik komite kurularak, standart taslağı oluşturuldu. İlgili paydaşların da görüşleri alınarak, taslak son haline getirildi ve dünkü teknik kurul toplantısında Türk standardı olarak kabul edildi. Buna göre, söz konusu klavyedeki tüm tuş isimlendirmeleri artık Türkçe olacak. Örnek vermek gerekirse, F klavyelerde bundan sonra 'delete' yerine 'sil', 'enter' yerine 'giriş', 'print screen' yerine 'ekranı kopyala' tuşları yer alacak” dedi.Bakan Işık, yapılacak olan bu revizyonun özellikle yeni nesil gençlerimiz için Türkçe’nin doğru ve yerinde kullanımı açısından oldukça önemli olduğunu belirtti. Yalnız bu uygulamanın ‘F Tipi’ klavyeler için geçerli olduğunu tekrar belirtelim, yani ‘Q Tipi’ klavyelerde herhangi bir değişikliğe gidilmeyecek.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0