Lexus Hoverboard'unu Tanıttı!

1
0
0
0
0
Lexus Hoverboard'unu Tanıttı!
Lexus Hoverboard'un videosu (sonunda) yayınlandı.
Çoğumuzun efsane seri Back To The Future'dan bildiği uçan kaykaylar ve uçan motorlar, herkesin merakla görmeyi istediği şeylerdir. Lexus, uçan kaykay olarak da adlandırabileceğimiz Hoverboard'un tanıtım amaçlı videosunu önceden söylendiği gibi bugün (5 Ağustos) yayınlandı.

Hoverboard'un profesyonel olarak kullanılan ilk videosunun 5 Ağustos'da yayınlanacağı 1 ay önceden duyurulmuştu. Bunun ardından internet her zamanki görevini yapmış, ortaya sahte videolar ve spekülasyonlar çıkmıştı. Neyse ki Lexus sözünü tuttu ve söylendiği tarihte video yayınlandı.
 

Videoda Hoverboard'u kullanan kişi ünlü kaykaycı Ross McGouran. Videoda da görebileceğiniz gibi  Ross McGouran profesyonel bir kaykaycı olmasına rağmen oldukça sık dengesini kaybetti ve kaykaydan zıplamak zorunda kaldı. Bunun nedeni Hoverboard'un çokta "uçan kaykay"a benzememesi. Sürüşü kaykaya pek benzemeyen, özellikle ağırlık verilen tarafa doğru çöküş değil direkt bir dönme gerçekleştiren Hoverboard, bu özelliğiyle kaykaydan biraz farklı kalıyor.

Videoda göreceğiniz kaykayın yanından çıkan gazı merak edeceğinizi tahmin edebiliyorum. Bu gaz aslında nitrojen. Hoverboard'un çalışma mekanizması şöyle; Hoverboard'un yerden kalkmasını sağlayan mekanizma aslında süper iletkenler tarafından desteklenmiş bir dizi mıknatıs. Bu süper iletkenlerin işini mıknatısların cihazı yerden kaldırabilecek kadar iyi yapabilmesi, süper iletkenlerin soğukluğuna bağlı. Burda devreye nitrojen giriyor. Soğutma konusunda oldukça başarılı olan sıvı nitrojen, işi bitince cihazın yan kısımlarından atılıyor.

Kaynak: Wired
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0