• Anasayfa
  • Donanım
  • Tek Bir Kasada 7 Ayrı Ekrandan 7 Ayrı Oyun Oynatabilen Ütopik Sistem!

Tek Bir Kasada 7 Ayrı Ekrandan 7 Ayrı Oyun Oynatabilen Ütopik Sistem!

1
1
0
0
0
Kanadalı ünlü YouTube donanım kanalı olan LinusTechTips, efsane bir bilgisayar toplayarak tek bir kasadan 7 ayrı ekrandan 7 farklı oyunun 60fps üzerinde oynanabilmesini sağladı.
Birçoğumuzun iyi kötü bir bilgisayarı vardır. Bazılarımız paraya kıyıp oyunları ultra ayarlarda oynarken bazılarımız ise ya cimriliğinden ya "Bir bilgisayara o kadar para verilmez" dediğinden ya da maddi durumlar gereği mediumda, lowda ya da yeni oyunları oynayamayan bilgisayarlarla idare ediyor. Ancak herkesin ortak bir düşüncesi var. "Keşke daha iyi bir bilgisayarım olsa"

Bu isteğimizi yatıştırmak adına fuarlardaki efsane bilgisayar sistemlerini takip eder, ülkemizde başarılı örneği olan Technopat gibi donanım üzerine videolar çıkaran tonlarca YouTube kanalının çeşitli bütçeler için hazırladıkları ve özellikle ütopik gelen binlerce liralık sistem toplama videolarına ağzımızın suyu aka aka takip ederiz. İşte bu noktada işin erbabı olduğunu tüm dünyada donanım ve bilgisayar meraklılarınca tanınan LinusTechTips kanalı tarafından avayip noktaya getirildi.Kingston markasının desteği ile çekilen aşağıda göreceğiniz videoda öyle efsane sistemler gibi değil, tek bir kasadan 7 arkadaş olarak yeni nesil oyunları 60fps değerlerinin üzerinde bir performans ile oynayabileceğiniz sistem toplandı. "Abi nasıl olacak ki o, imkansız" diyorsanız olmadığı videoda belli diyelim.Tabii işin en merak edilen kısmı donanım özellikleri olacak. Bunun için EATX olarak bilinen genişletilmiş bir ASUS Z10PE-D8 WS anakart kullanıldı. Üzerine 2 adet Intel Xeon E5 2697 V3 işlemci ve 7 adet AMD R9 Nano ekran kartı yerleştirilerek 8 adet Kington'ın 32GB boyutundaki bellekleri yerleştirildi. (Evet, evet 256GB RAM var pcde) Ayrıca sistemin yağ gibi akması adına da yine Kington tarafından üretilen KC400 kodlu 1TB'lık SSDlerden yine 8 adet yerleştirilmiş.

Bu sistemin çalışabilmesi adına devasa EVGA T2 1600W güç ünitesi ve custom sıvı soğutma eklenerek 7 adet de Acer'ın IFA 2015'te tanıttığı 34 inç boyutunda ve kıvrımlı ekrana sahip Predator X34 21:9 gaming monitörler kullanıldı. Ayrıca custom build sıvı soğutmaya dikkatli bakmanızı tavsiye ediyorum. Ekran kartlarının bile stok soğutmaları sökülerek sıvı soğutma sistemi entegre edilmiş.Hemen toparlayacak olursak sistemde;

2 adet 2.6GHz hızında çalışan Intel Xeon E5 2697 V3 İşlemci
7 adet 4GB AMD R9 Nano Ekran Kartı
1 adet ASUS Z10PE-D8 WS Extended ATX Anakart
8 adet Kingston 32GB DDR4 ECC RAM
8 adet Kingston KC400 1TB Business SSD
1 adet EVGA T2 1600W Güç Kaynağı
7 adet Acer Predator X34 21:9 Gaming Monitör
1 adet Mercury S8 Custom Build Kasa
Custom Sıvı Soğutma ( EK Supremacy Evo, EK Coolstream XE 360, EK R9 Nano, EK Xres 140, EK Advanced Compression Fittings ve Primochill Primoflex Black/Orange)Evet arkadaşlar. Linus tarafından hazırlanan bu devasa efsanevi sistemin maliyetini merak edecek olursanız eğer hepsini beraber 30.000 Dolar, yani yaklaşık 90.000 TL'ye toplanmış oldu. Görünüş itibariyle efsane olan ve 7 ayrı pc gibi kullanılabilecek olan bu şahane sistemde ise oyun oynama sorunu elbette yok. Videoda tek bir ekrandan test edilen oyun olan Crysis 3 ise sıkıntısız olarak +60fps ve hatta +100fps değerlerinde oynanabiliyor. Tabii bu sırada diğer 6 ekranda da bir oyun oynuyormuş durumu yaşanması isin Unigine'in Heaven adlı 3D Grafik benchmark testi yapılıyor. Yani pc 7 ayrı ekranda ve 7 ayrı ekran kartıyla tam kapasitede çalışırken hatta 2 işlemciye deyim yerindeyse abanmışken bu fps değerlerini görebiliyorsunuz.

Neyse, ben fazla lafı uzatıp sizi heyecanınızı bölmeyeyim, buyurun videoya;
 


Unutmadan, bu kadar coşturan Linus'un bu sistemde 2000w güç kaynağına çıkıp 7x GTX 980Ti ya da GTX Titan X kullanacağı bir video da çıkarsa dehşet birşey yapmış olur. (Ama sanırım o sisteme 2000W güç kaynağı da yetmezdi gibi geldi şimdi)
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0