Liseli Gençlerden Motorlu El Arabası

0
0
0
0
0
Son günlerde özellikle liseli arkadaşlarımızda gurur verici bir şekilde artan teknolojik projelere bir yenisi daha eklendi.
Sakarya, Adapazarı'nda bulunan Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Metal Teknolojisi Bölümü öğrencileri, yaptıkları proje ile özellikle inşaat sektöründe kullanılan el arabasını, tasarladıkları sistem ile moturlu hale getirdiler.

''El Mobil 54'' adı verilen mini araç, kullanım kolaylığı hedeflenerek yapılmış. 200 kilogram ağırlığa kadar yük taşıyabilen el arabası, 45 km hıza da ulaşabiliyor.

Öğretmenlerinin talebi üzerine bu projeyi hazırlayan öğrenciler, kullanım açısından kolaylıkla kullanılabilecek bir icat yapmak istediklerini ve bu gaye ile yola çıktıklarını söylemekte. Ahmet Can Burcu, Alperen Çalışkan ve Fatih Oğuz Demir isimli öğrenciler, önce gerekli malzemeleri tedarik etmiş, ardından da montaj aşamasına geçmişler.

   

Süreç hakkında açıklamalarda bulunan Ahmet Can ''Akü, beyin, gaz, fren, kablo, ışık, korna gibi cihazlar kullandık. Öğretmenlerimiz de desteğini hiç eksik etmediler. Onlara çok teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı. Motorlu el arabasının oldukça ilgi gördüğünü söyleyen Ahmet Can, sözlerine "Fuara çıktık, orada çok yoğun ilgi gördü. Hepsine teşekkür ediyoruz. Projenin bu boyutlara geleceğini hiç tahmin etmiyorduk. Açıkçası bizi de çok şaşırttı. Cihazı kullandık, denedik. El arabasında sadece kaldırıp ittirme kuvveti uyguluyoruz, bunda sadece kaldırıyor, gaz elciği sayesinde hareket etmesini sağlıyoruz. Aracımıza 'El Mobil 54' ismini koyduk. Aracımız 150-200 kilogram ağırlığa dayanabiliyor, arkadaşlarımızla tespit ettik, 3 saatte şarj olabiliyor. Tahminimize göre 20 kilometre mesafe yol yapabiliyor. Hız olarak da 40-45 kilometreye kadar çıkabiliyor. Fuara geldiğimiz için 'bir sakatlık olmasın' diye hızını biraz düşürdük'' şeklinde devam etti.

Projeyi geliştireceklerini ve polislere uygun hale getireceklerini de anlatan Ahmet Can, "Polisler yürüyerek değil de bu cihazla devriye atabilirler. Bir projemiz daha var. Eğer olursa motorlu el arabasının yakıtını güneş enerjisinden sağlamayı amaçlıyoruz" ifadelerini kulladı.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0