Logitech G910 Orion Spark Oyuncu Klavyesi İncelemesi

0
0
0
0
0
Logitech'den klavye konusunda bir kıvılcım geliyor, öyle bir kıvılcım ki belkide büyük bir ateşe sebebiyet verecek.
Bu yazımızda daha Türkiye pazarına bile giriş yapmayan bir ürün inceliyoruz.

Ürün ilk elime geçtiğinde ufak tefek sorunlar görmüş olsamda genel itibariyle beğenmediğimi söyleyemem. Belki de benim "özgün"lük takıntımla alakalıdır..mesela ne gibi özgün? öncelikle Romer-G adını verdikleri, hiçir mekanik klavyede bulunmayan bir switch yapısı. Bu switch yapısı ile Logitech diyor ki; "the world’s fastest mechanical gaming keyboard" yani "dünyanın en hızlı mekanik oyuncu klavyesi" olduğunu söylüyor. Nasıl yani, nasıl dünyanın en hızlısı? derken bize istatistiksel cevap veriyorlar;-Standart Mekanik Switch 6.7ms tepkimeye sahipken,
-Romer-G Mekanik Switch 5.0ms tepkimeye sahip diyorlar.
Yani aşağı yukarı %25 daha hızlı sınıfındaki rakiplerine göre.

Bu klavye sadece switch yapısı ile değil, tuş yapısıyla da farklı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Eğimli kesilmiş tuş tasarımı ile daha ergonomik bir klavye sunmakla kalmıyor, tepkimeyi hızlandırmaya da yardımcı oluyor, daha çabuk cevap veriyor sistem. Gelelim ışıklandırma kısmına, aslına bakarsanız birçoğumuz önce görselliğe önem veririz. Görsellik anlamında da bu ürün bize cevap veriyor.

16.8 milyon RGB renk tonuyla ve ışıklandırma seçenekleriyle bize görsel bir şölen yaşatıyor. Şimdi bu kadar renk tonu varken, bu kadar ışıklandırma seçenekleri varken gece ışıkları kapatıp sabahlamaya kendimizi hazırladığımızda bizim gözlerimizin hesabını kim verecek? Özel bir ışıklandırma sistemi kullanmışlar, ince bir ışık borusu düşünün..tam butonun içerisine gelecek şekilde yerleştirilmiş. Sadece klavyenin harfini aydınlatıyor, tuşu değil.

Tuş yapısını geride bırakıp klavye yüzeyine geçiyorum. 9 adet programlanabilir G anahtarı, 3 adet profil seçeneği, ve her profile atayabileceğiniz 27 komut ile sıkı bir makro arayüzü sunuyorlar. Ayrıca aynı anda 113 tuşa kadar algılama seçeneği olan bir anti-ghosting yapısı da mevcut. Multimedya tuşları var mı? var var onlar da var..ama azıcık var. Oynat/Durdur, Stop, Ses Kapama/açma ve İleri Sar/Geri Sar tuşları mevcut.

Bana kalırsa bir gamer için bu kadar multimedya tuşu yeterli, fazlası kalabalık yapıyor. Logitech'in eski oyuncu klavyelerini hatırlayın biraz, ekranda CPU sıcaklığı falan yazıyordu..hatırladınız mı? evet arkadaşlar onu da başka bir boyuta taşımışlar, klavyenin ARX dock bölümü var oraya telefonunuzu yerleştirip, Logitech aplikasyonunu indiriyorsunuz, sonrasında wi-fi bağlantısı ile bilgisayarınıza bağlayabiliyorsunuz. Ve bu işlemler sonucunda akıllı telefonunuzda (iOS, Android) bilgisayarınızın CPU/GPU sıcaklığı gibi sistem detaylarını görüyorsunuz..hatta bunlardan fazlasını da yapabiliyorsunuz.Rahatlık, dayanıklılık, ve teknik özellikler ile klavyemizin sonuna geliyoruz. Rahatlık konusunda tuş basma rahatlığını zaten parmak uçlarınızda hissedebiliyorsunuz, avuç içi desteği için küçük ve büyük olmak üzere iki tane destek çıkıyor kutudan ve bunlar da gayet yeterli oluyor avuç içi rahatlığı için. 70 milyon tuş ömrü olan klavyemizin dayanıklılığı da yine sınıfındakilere göre %40 daha fazlaymış, öyle diyor Logitech.

Teknik özelliklerine baktığımızda ölçüleri bize klavyemizin büyük ama bi' o kadar işlevli olduğunu gösteriyor. Benim gözüme çarpan ne oldu biliyor musunuz fiziksel özelliklerinde? ağırlığı. Arkadaşlar bu klavye tam olarak 1.5kg ağırlığında ve gerçekten ağırlığı hissedebiliyorsunuz.
 

 Teknik Detaylar;

  • Yükseklik: 505mm
  • Genişlik: 243.5 mm / 210 mm
  • Derinlik: 35.5mm
  • Ağırlık: 1.5kg
  • Kablo Uzunluğu: 1.8m
  • Switch Dayanıklığı: 70 milyon

Türkiye pazarına ne zaman gireceğini bilmediğim bu klavyenin muhtemel pazar tarihi haziran ayı olur diye düşünüyorum, benim aldığım duyumlar bu yönde, iyi oyunlar!
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0