MacPro'ya Parça Eklenebiliyor

0
0
0
0
0
Apple'ın bilgisayar dünyasında tasarımıyla çığır açan bilgisayar kasası yeni MacPro, ifixit ekibi tarafından ameliyata alındı. Kasanın içinde görülenler umut verici. Artık işlemcisi ve RAM'i değiştirilebilir bir Mac Pro mevcut. Peki! Bakalım yeni MacPro göründüğü kadar yenilikçi mi?
Apple'ın yenilikçi tasarımlı Mac Pro'su sonunda piyasada. Geçtiğimiz yılın Ekim ayında tanıtılan ve Aralık'ta piyasadaki yerini alan 3000 Dolar değerindeki bu canavar peki gerçekten modern mühendisliğin mihenk taşı mı?

iFixit ekibi piyasaya çıkar çıkmaz hemen tüm ürünleri oyuncak arabasını parçalayan bir çocuk edasıyla açıp parçalayarak tamir edilebilirliğine ve içinde nasıl bir mühendislik yattığına bakmasıyla ün salmış bir Apple taraftar grubu. Bu kez de Mac Pro üzerinde çalışan iFixit ekibinin bu canavar için verdikleri not ise bu muhtemelen dünyanın en güçlü silindirinin ödediğiniz paraya değeceği yönünde.
 

 Piyasaya çıkmış en iyi masaüstü


Sizi Apple olması ya da silindir bir tasarımı olması çok da etkilemiyor olabilir; ne var ki Mac Pro, şimdiye kadar seri üretimle piyasaya çıkmış en etkileyici bilgisayar kasalarından biri. Yenilikçi tasarımı ve güçlü yapısı ile günümüz masaüstlerinden de çok daha önde olduğu söylenebilir.

İşte bizim de hiç çekinmeden 2013 yılının en iyi masaüstü bilgisayarı diyebileceğimiz, devrimsel nitelikte yenilikçi tasarımı, şık ve estetik duruşu ve her işin üstesinden gelebilecek güçlü donanımı ile iFixit ekibinin Mac Pro yorumu.
 

 Silindir tasarım gücüne güç katıyor


Apple'ın, Mac Pro'su parçalarken tasarımla ilgili nasıl ilginç kararlar verdikleri de ortaya çıkıyor. Silindir bir gövde üzerine optimize edilmiş olan sistem, üç parçalı bir anakartın kullanımına olanak veriyor ve tüm parçalar tek bir devasa ısı emici silindirin etrafında ve tek bir büyük fanın altında toplanıyor. Bu sistemin tabanında ise yardımcı kart (daughterboard) bulunuyor. İşlemci ve Ekran kartı gibi kritik parçaları taşıyan anakartın her bir parçasının yüzü ise ısı emiciye dönük durumda bulunuyor. Böylece bu kritik parçalar direkt olarak ısı emici üniteye bakıyor.

Aslında amacın en başta silindir bir bilgisayar kasası yapmak olduğunu mu yoksa diğer amaçlar doğrultusunda en verimli tasarımın silindirik bir kasa olarak ortaya kendiliğinden mi çıktığını bilmiyoruz. Ne var ki Apple'ın hedefinin Mac Mini kadar sessiz ve bir önceki Pro'dan daha az yer kaplayan bir tasarım olduğunu biliyoruz.

Bu amaçla tasarlanan Mac Pro da ortaya en az gürültülü çalışan yüksek performanslı masaüstü olarak çıkıyor.
 

 Apple tarzını mı değiştiriyor?


iFixit ekibinin bu parçalara ayırma işlemi aslında Apple'ın canavarı Mac Pro ile ilgili bilmediğimiz çok da bir şey çıkartmıyor ortaya; ama umduklarımızın gerçeğe dönüştüğünü gösteriyor ve Mac Pro'nun ne kadar kullanıcı dostu ve onarılabilir bir bilgisayar kasası olduğunu ispatlıyor.

Aslında herkesin merak ettiği konulardan birisi bu yüksek fiyatlı ve performanslı bilgisayarın geliştirilebilir olup olamayacağı konusuydu. Ne mutlu ki iFixit ekibi bunun da cevabını bulmuş durumda.

Apple'ın tarzının dışında da bir şeyler barındıran yeni Mac Pro'nun RAM birimleri çok rahat erişilebilir bir konumda. Bu sayede dilediğiniz birimi çıkartıp yenileyebiliyor ve kasanızın RAM'ini yükselebiliyorsunuz.Ayrıca biraz uğraşarak işlemciye de ulaşmanız ve dilediğiniz taktirde değiştirmeniz mümkün. Ekran kartı ise özel bir bağlantı kullandığı için şimdilik değiştirilemiyor.
 

 Kendiniz de söküp takabilirsiniz


Mac Pro'nun hareketli tek parçası olan fanı kolayca çıkartılabilir ve kasa rahatça açılabilir şekilde tasarlanmış. Tüm kasayı herhangi bir özel ekipman kullanmadan sökebiliyorsunuz. Bu rahat tamir imkanı iFixit'ten Mac Pro'ya iyi bir 8 puan getiriyor 10 üzerinden. her ne kadar bu makine çok kurcalamanız gereken bir kasa olmasa da en azından garanti süresinden sonra bir arıza çıkardığında kolaylıkla parçasını değiştirip canavarınıuzla tekrar yola koyulabilirsiniz.

 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0