• Anasayfa
  • Donanım
  • Marjinal Dizüstü Allwinner Şaşırtıyor: ARM İşlemcili, Remix OS'lu ve Çok Ucuz!

Marjinal Dizüstü Allwinner Şaşırtıyor: ARM İşlemcili, Remix OS'lu ve Çok Ucuz!

0
0
0
0
0
Marjinal Dizüstü Allwinner Şaşırtıyor: ARM İşlemcili, Remix OS'lu ve Çok Ucuz!
Dizüstü bilgisayarlarda Intel işlemci ve Windows işletim sistemi dışında alternatifler de var. ARM işlemci ve Remix OS ile gelen Allwinner'ın yeni notebook'u fiyatıyla ilgi çekiyor.
Alternatif ürünlerin çok fazla rağbet görmediği bir ülkede yaşasak da yurtdışı pazarlarda tanıtılan bazı cihazlar bizim de ilgimizi fazlasıyla çekiyor. Bunlardan biri de Çin merkezli üretici Allwinner’ın özellikleri nedeniyle “marjinal” olarak adlandırılabilecek yeni dizüstü bilgisayarı. 

 Allwinner Remix OS Laptop'ın Özellikleri Neler?

11.7 inç ekran büyüklüğüne sahip mini dizüstü bilgisayarı farklı kılan ise işlemcisi, işletim sistemi ve fiyatı… ARM işlemci kullanılan cihazda 64 bit 4 çekirdekli Cortex-A53 çipine yer verilmiş. Yazılım tarafında Linux tabanlı ücretsiz işletim sistemi Remix OS tercih edilmiş. “Remix OS da neyin nesi?” diyenler için kısaca açıklayacak olursak, Google’ın Chrome OS’una benzer, Android’den ve hatta Windows’tan da esintiler içeren bir işletim sistemi olduğunu söyleyebiliriz. Daha fazla merak edenler, buradan ekran görüntülerine göz atabilirler.

 Cihazın Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Gelelim cihazın diğer özelliklerine ve en önemlisi fiyatına… 1 GB ya da 2 GB bellek seçenekleri ile gelen cihazda 8 GB, 16 GB ve 32 GB depolama alanları bulunuyor. En baz modelde 1GB bellek ve 8 GB depolama yer alıyor. Özelliklere bakıp da kötülemeyin çünkü bu bilgisayarın fiyatı sadece 79 dolar. Yani, yaklaşık 225 TL. Günlük basit işlerin kolaylıkla yapabileceği bilgisayarda HDMI, iki USB kapısı, microSD slot gibi özellikler de bulunuyor. Türkiye’de resmi satışa çıkacağını sanmadığım bu ürünü belki yurtdışından ya da alternatif kanallardan temin etmek mümkün olabilir.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0