Maymun Selfie'si Anlaşmazlığı Sonuçlandı

0
0
0
0
0
2011 yılında Endonezya'da maymunların arasında çalışırken fotoğraf makinesini bir an boş bırakan ve sosyal medyada yayılan görüntünün hak sahibi olduğunu iddia eden İngiliz fotoğrafçı David Slater'in, telif hakkını ihlal ettiği düşüncesiyle şikayet ettiği Wikimedia hakkındaki sonuç U.S. Copyright Office (Birleşik Devletler Telif Hakları Ofisi) tarafından açıklandı.
2011 yılında Endonezya'da fotoğraf makinesini bir an boş bırakmasıyla "maymun tarafından çekilen ilk selfie" olan aşağıda görüntülediğimiz fotoğraf, İngiliz fotoğrafçı David Slater'in Wikimedia'yı şikayet etmesine sebep oldu. Wikimedia ise, fotoğrafın maymun tarafından çekildiği için telif hakkına giremeyeceğini belirterek şikayetleri kabul etmedi. Birleşik Devletler Telif Hakları Ofisi ise bu durumla ilgili kararını açıkladı.

Şuradaki haberimizde de yayınladığımız üzere, fotoğrafın telif hakkına girip girmeyeceği ile ilgili tartışmalar çıkmıştı. Maymun selfie'si fotoğraflarından ilk yılında 3.365 dolar kazanan David Slatter, fotoğrafların Wikimedia Commons'ta yer almasının kendisine en az 10 bin dolar zarar ettirdiğini açıkladı. Aldığı cevap üzerine gerek yazılı basın gerek sosyal medyadan telif hakkı üzerine dava hazırlığı sürecine başlayacağını belirten Slatter'a, Birleşik Devletler Telif Hakları Ofisi'nden yanıt geldi. Kurum; bitki, hayvan ve doğa tarafından üretilen fotoğrafların telif hakkı kapsamına giremeyeceğini açıkladı. Hatta kurum, benzer davaların önüne geçebilmek amacıyla "İlahi ve doğaüstü varlıklar için de telif iddiasında bulunulamaz" açıklamasını yaptı. Bu açıklamaların ardından İngiliz fotoğrafçının iddiaları sonuçsuz kalırken, bundan sonra belirtilen açıklamalar eşliğinde çekilecek olan fotoğraf ve videolar, kamu kullanımına açık bir hal almış oldu.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0