MediaTek Yeni 10 Çekirdekli Helio X20 Çipsetini Tanıttı

2
0
0
0
0
MediaTek'in kısa süre önce tanıttığı Helio X10 ve Helio P adlı çipsetlerinin ardından bu sefer de 10 çekirdekli yapısıyla dikkat çeken Helio X20 adlı yeni işlemcisini duyurdu.

Özellikle ekonomik olmasıyla firmaların orta seviye cihazlarında tercih ettiği firma olan MediaTek, son dönemde de bazı üst seviye cihazlar ile adını iyice duyurmaya başlamıştı.

Qualcomm'un daha önce tekelindeki gibi duran çipset üretimi konusunda olduçka revaçta olmaya başlayan MediaTek, şimdi ise gözünü üst seviye cihazlara dikmiş durumda.Yaklaşık 2 hafta önce tanıttığı Helio X10 ve Helio P adlı iki yeni SOC modeliyle gündeme gelen (ilgili haber) firma tarafından MT6795 olarak bilinen Helio X10'un Snapdragon 810 modelinden daha güçlü olduğu iddia edilmiş ve testler ile de bu durum kanıtlanmıştı. (ilgili haber)

Şimdi ise Helio X20 modelini tanıtan MediaTek, özellikle 10 çekirdekli yapıda olmasıyla dikkat çekecek bir çipset ile karşımıza çıkıyor.

ARM Cortex-A72 işlemcisini kullanacak olan Helio X20 çipseti 10 çekirdeğinden aldığı güç ile AnTuTu'da rahatlıkla 70.000 barajını geçebileceği söyleniyor. 20nm üretim teknolojisini kullanan bu yeni çipset 4G LTE teknolojisini de destekliyor olacak. Ayrıca bu çipseti kullanacak olan ilk firmaların tanıtımda bulunan Xiaomi ve Vivo firmaları olacağı düşünülmekte.

2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0