MediaTek Yeni Çipsetleri Helio X ve Helio P'yi Duyurdu

0
0
0
0
0
MediaTek, üst seviye telefon pazarında tüm ipleri eline alma adına yeni çipsetlerini duyurdu.

MediaTek, mobil cihazlar marketinde baskın firmalardan biri haline geldiğinden beri, sektöründe çıtayı yükseltmeye devam etmekte. İlk 64-bit çipsetini çıkarmasının üzerinden bir yıl geçen MediaTek, Helio X adında yeni bir 64-bit çipsetini duyurdu. Çipset en üst seviye telefonlar için geliştirilmiş.

Octa-core(sekiz çekirdekli) ve LTE uyumlu olan Helio X ayrıca sektörün yeni özellikleri olan 4K, H.265 video, 120 Hz yenileme hızı ve 480 fps ile 1080p video kaydı gibi şeylere de sahip.

Tüm bu yeni ve etkili özellikleri ile MediaTek’in yeni çipseti Helio X, kendi serisinin çıtasını yukarılara taşımış durumda. İlk sekiz çekirdekli ARM Cortex-A53’e sahip Helio X10 (detaylı habere buradan ulaşabilirsiniz), Qualcomm’a karşı MediaTek’in en büyük kozu olarak görülüyordu ancak ipler artık Helio X’in elinde.

MediaTek, yeni çipseti Helio X’in dışında, ARM Cortex-A72 işlemci barındıran birkaç çipsetinin daha yolda olduğunu duyurdu. Bu çipsetler hakkında henüz detaylı bilgi verilmemiş olsa da, aşağı yukarı Helio X’e benzer özelliklere sahip olacak. Yeni çipsetlerin çıkacağı isim de Helio P olarak lanse edilmekte.Son zamanlarda özellikle Snapdragon 810’un barındırdığı problemler, Qualcomm’a karşı büyük bir hayal kırıklığı yaratmış durumdayken, MediaTek ya da Intel gibi rakip firmalar bunu avantaja çevirme peşindeler.

MediaTek’in de Qualcomm’a karşı avantaj elde etme adına başvurduğu şey yeni çipsetleri Helio X ve Helio P olacak. ‘’Çok yakında’’ olarak duyurulan çipsetlerin kesin çıkış tarihi henüz bilinmemekte.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0