• Anasayfa
  • Donanım
  • Microsoft'un Android İçin Geliştirdiği "Arrow Launcher" APK Olarak Sunuldu

Microsoft'un Android İçin Geliştirdiği "Arrow Launcher" APK Olarak Sunuldu

0
0
0
0
0
Microsoft, Cortana'yı Android Beta testine aldıktan sonra bu sefer de Arrow Launcher isimli yeni bir launcher uygulamasını duyurdu.
Son dönemde Microsoft cephesinden mobil atılımlar beklerken firma oldukça ilginç bir şekilde bu atılımları Android tarafında yapıyor olması eleştiriliyor. Son olarak sesli asistanı Cortana'yı Android'de Beta sürecine başlayan firma, şimdi de yeni başlatıcı uygulaması olan Arrow Launcher'ı test ediyor.

Neden Android tarafıyla bu kadar ilgilenildiği bilinmeyen Microsoft'un bu yeni uygulaması beta testinde olduğu için daha Google Play'de yer almıyor. Fakat APK olarak indiririlip test edilebilir durumda. Tabi fırsat bu fırsat diyerek de biz de hemen telefonlara yükleyerek bir deneme sürüşü yaptık. İlk olarak Google Nexus 5'te denediğimiz arayüz nedense en stabil halinde olması gerekirken kasma ve donmalar meydana geldi, "Olmamış daha bu" diyerek o cihazdan kaldırdık. Daha sonra Casper Via V9'da yaptığımız denemelerde ise çok daha iyi çalıştığını farkettik. (Acaba Microsoft Casper Via V9 üzerinden mi geliştirmiş diye de bir sorular sorular)Yukarıda görmüş olduğunuz gibi APK kurulumu tamamlandığında "Arrow Launcher'a hoşgeldiniz" yazısı karşılıyor. Sonrasında ise ortadaki resimdeki bir ana ekran bizlere sunulmuş. Bu arayüz oldukça sade ve iPhone cihazlarında gördüğümüz alt panel eklenmiş ve aşağıdan yukarı bir parmak hareketi ile sağdaki gibi küçük bir menü çıkıyor ve burada son aradığınız kişiler ve sizin kısayola atadığınız uygulamalar sıralanmış. İlk başta oldukça sade ve hoş görünen Arrow Launcher ilk bakışta geçer not aldı diyebilirim.Yine ortada görmüş olduğunuz ana ekrandan sol tarafa doğru bir kaydırma hareketi yaptığınızda sizi kişiler listesi karşılıyor. Buradaki kişiler son aranan ve sık iletişim kurulan kişiler şeklinde sıralanmış. Sağ tarafa geçtiğinizde ise notlar ve hatırlatıcılar bölümü çıkıyor. Buraya da notlarınızı, hatırlatıcılarınızı ve alarmlarınızı ekleyebiliyorsunuz. Bunun da elinizin altında olmasını şahsen hoş bir detay olarak değerlendirdim.Galeri ve kişiler uygulamarına girdiğinizde ise yukarıdaki görüntü karşılıyor. Yani özellikle kişiler kısmı Android'in "Materyal Dizayn" anlayışına uygun bir biçimde yapılmış. Bu da Microsoft'un yaptığı Launcher'dan Windows Phone arayüzü bekleyenler için Microsoft yapımı Android launcher'ı olduğunu hatırlatırcasına ve Google kurallarına göre yapıldığını gösteriyor. Arama ve mesaj ekranları ise sizin telefonunuzda varsayılan olarak ayarlanan arayüze sahip olduğunu, Arrow Launcher'ın bir ektra getirmediğini belirtmek gerek.Mesajlar kısmını da yukarıda görebileceğiniz gibi olduğunu belirtelim. Ancak herkeste bu şekilde olmuyor elbet. Çünkü bu Via V9'un mesajlar kısmı olduğu için sizde farklı oalcaktır. Yani telefonunuzun mesajlar arayüzü nasılsa öyle olacak. Kendi ayarlar kısmında ise ortadaki gibi bir görüntü bulunuyor. Yine sadelik ön planda.

Walpaper, yani duvarkağıdı seçim ekranında ise birçok seçenek bulunuyor. Hatta günlük Bing duvar kağıdını da seçebiliyorsunuz.Son olarak uygulama menüsü ise HTC cihazlarından gördüğümüz gibi yukarıdan aşağıya doğru gidecek şekilde sıralanıyor. Arama ekranını kullanarak çabucak aradığınız uygulamaya ulaşabiliyorsunuz. Yukarıdan aşağıya sıralamaya oldum olası alışamadım aslında, ama Casper Via V9'da menü olmadığını düşünürsek buna da şükür diyebiliriz. Son uygulamalar ekranı ise klasik şekilde sıralanmış. Yani herhangi bir faklılık yok.

Sonuç olarak Nexus 5'te stabilite sorunu bulunan Arrow Launcher, nedense Casper Via V9'da rahat çalıştı. Sadece galeri kısmında bir donma vb durumlar oldu. Birkaç gün daha denerim. Bakalım performans sorunu çıkarak mı. Tabii daha beta testinde olması sebebiyle birçok hata ve eksik bulunması normal. Hatta tam sürüme kadar birkaç yenilik de gelebilir diye düşünüyorum. Örneğin mesaj uygulaması gibi birkaç eskik uygulamaları launcher ile sunarlarsa daha tekdüze ve göze daha hoş gelen bir arayüz olacak gibi geldi bana.

Eğer siz de Android cihazınızda bu arayüzü denemek istiyorsanız aşağıdaki Fobito bağlantısından APK olarak indirebilirsiniz. Google Play'de ararsanız bulamazsınız onu tekrar hatıraltalım. Store'a tam sürüm olunca yüklenecek çünkü.
 
  Microsoft Arrow Launcher İndir [ÜCRETSİZ- APK]

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0