• Anasayfa
  • Donanım
  • Microsoft Edge, Daha İyi Bir Güvenlik Adına Eski Usül Sistemleri Kullanmayacak

Microsoft Edge, Daha İyi Bir Güvenlik Adına Eski Usül Sistemleri Kullanmayacak

1
0
0
0
0
Internet Explorer ile bir türlü dikiş tutturamayan Microsoft, yeni tarayıcısı Edge'i en iyi kullanım deneyimini sunacak şekilde hazırlıyor. Microsoft Edge'in güvenlik sistemi son derece iyi olacak.
Gün geçtikçe, Internet Explorer'ın yerini alacak Microsoft'un yeni tarayıcısı 'Micsoft Edge'den bilgiler gelmeye devam ediyor. 

Edge'in getireceği yenilikler sadece yeni bir görünüm ya da yeni bir render motorunu değil, ayrıca yeni bir güvenlik sistemi, web standartları ve yerleşik kodları da kapsamakta.

Geliştiriciler için düzenlenen konferansta da, Edge geliştirici ekibi, yeni tarayıcı ile birlikte gelecek ve eskide kalacak pek çok özelliği de açıklamıştı. Geliştiriciler adına Edge ile birlikte gelecek en büyük yenilik şüphesiz ActiveX ve Browser Helper Objects (BHO) gibi yerleşik tarayıcı teknolojilerinden kurtulacak olmaları.Bahsettiğimiz şeyler 90'lardan kalma ve Internet Explorer'da da kullanılan şeylerdi. Özellikle ActiveX'in ortadan kalkması, Flash'ın da gidebileceği ihtimallerini akıllara getirmekteydi. Ancak Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göre yeni tarayıcı içinde Flash yapılanması bulunacak (ki şu an Chrome'da da mevcut). Microsoft Edgeayrıca yerel PDF render'ı da destekleyecek.

Browser Helper Objects sistemi de Edge'in gelmesi ile tarih olacak sistemlerden. BHO nedir diye soracak olursanız direkt bir örnekle sorunuzu cevaplayayım; artık tarayıcınızda 'Ask.com' gibi toolbar'ları görmekten kurtulacaksınız (binlerce sevap alırsın bu özellikle Microsoft). Ancak bu sistem Microsoft tarafından geliştiricilere isteğe bağlı sunulmaya devam edecek.Edge'de ayrıca önek sistemi de bulunmayacak. Yani geliştiriciler HTML5 ve CSS kullanırken, Edge'e özel önekler eklemek yerine direkt web standartlarını kodlayabilecekler. Edge ekibinin güvenlik sistemi hakkında bugün sundukları raporda ön plana çıkan şeyler ise şu şekilde;

Microsoft yeni tarayıcısını web tehditlerine karşı çok daha dayanıklı olacak şekilde inşa etmiş durumda. Ve gelecek her yeni güncelleme bu inşayı güçlendirecek şekilde olacak.

ActiveX ve BHO'nun kaldırılmasıyla tarayıcı, üçüncü parti sistemlerin sebep olduğu tehditlerden kurtulmuş olacak.

HTML/JavaScipt tabanlı uzantıların değiştirilmesi ile Microsoft, uzantı bağlantılarını sınırlandırarak sistemin kontrolünü daha da eline almış olacak.Sizin de görebileceğiniz gibi Microsoft'un Edge'de ön plana çıkardığı güvenlik sistemlerinin çoğu internet üzeri tehditleri minimuma indirme odaklı.

Microsoft Edge aynı zamanda Universal Windows App'i de piyasaya sürmüş durumda. Microsoft tarafından Universal Windows App hakkında yaptığı açıklama ise şu şekilde; '' Edge tarafından ziyaret edilmiş her sayfa, Windows'un en son ve en güvenli uygulama konteyner sistemi içinde toplanacak''. Universal Windows App sayesinde kullanıcılar, Microsoft Mağazasından güncellemeleri de alabilecek.

Microsoft Edge, Windows 10 ile birlikte yaz aylarında hazır bir şekilde sunulmuş olacak.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0