Ağlayan Çocuğa Meme Yerine Telefon Veriliyor: Mobil Cihaz Kullanım Yaşı Giderek Düşüyor!

0
0
0
0
0
İnternet ve mobil cihaz kullanım yaşı giderek düşüyor. Araştırmalara göre, çocukların bu kadar erken yaşta bu teknolojilerle tanışmasında aileler etkili.
Yapılan araştırmalara göre, internet ve mobil cihaz kullanım yaşı giderek düşüyor. Hem de yaşanan bu düşüş, uzun sürelerde değil kısa aralıklarda kendini gösteriyor. Birleşik Devletler’de yapılan bir araştırmaya göre, akıllı telefon sahibi olma yaşı neredeyse tek haneli rakamlara dayandı. Ortalamalara göre çocukların akıllı telefon ile tanışma yaşı 10.3 olarak belirlendi.

 9 Yaşında Sosyal Medya Hesabı Açılıyor!

Ortaya çıkan bu sonuçta ailelerin tutumu birinci derecede önemli çünkü o yaştaki bir çocuğun bir akıllı telefon satın alacak maddi gücünün bulunması neredeyse imkansız. Araştırma sonuçlarında dikkat çeken tek oran bu da değil. Verilere göre, çocukların yüzde 39’u 11.4 yaşında sosyal medya hesabına sahip oluyor. Yüzde 11’i ise 10 yaşın altında sosyal medyaya adım atıyor.

 Çocukların 3'te 2'sinin Bilgisayarı Var!

Çocukların yüzde 64’ü kendi tabletleri ya da dizüstü bilgisayarları üzerinden internete erişim olanağına sahip. Bu oranın sadece 4 yıl önce, 2012 yılında yüzde 42 düzeyinde olması da dikkat çekici. Bir diğer ilginç detay ise özel internet erişiminde ortaya çıkıyor. Aileler ile paylaşılan internet 2012 yılında yüzde 85 oranındayken günümüzde yüzde 76’ya düşmüş. Odasında özel internet erişimine sahip olan çocuklar ise günümüzde giderek artıyor ve oranları yüzde 24’e ulaşmış durumda.

 Sizce Bu Sonuçlar Olumlu mu Olumsuz Mu?

Rakamlar ilginç ama çok fazla rakamın sıkıcı olduğunun farkındayım. Özetle, aileler çeşitli nedenlerle çocuklarına çok erken yaşlarda akıllı telefon ve internet erişimi sağlıyor. Bunun olumlu olumsuz etkileri ise araştırmacıların konusu. Sizce bu kadar erken teknoloji kullanımı doğru mu?
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0