MSI 970A SLI Krait Edition İncelemesi

1
0
0
0
0
İlk olarak Z97S SLI da gördüğümüz "Krait Edition" bu sefer karşımıza AMD 970 tabanlı olarak çıkıyor. Siyah ve beyaz renklerle adını 4. en zehirli yılan olan Kraitten alan tema MSI'ın SLI desteği sunan anakart test masamızda...
İlk olarak Z97S SLI da gördüğümüz "Krait Edition" bu sefer karşımıza AMD 970 tabanlı olarak çıkıyor. Siyah ve beyaz renklerle adını 4. en zehirli yılan olan Kraitten alan tema MSI'ın SLI desteği sunan anakartlarında kullanılıyor. Bu kartlar uygun fiyatları ve SLI yapılabilme özellikleriyle dikkat çekiyorlar. 970A SLI Krait Edition ilk USB 3.1 (Type-R; normal USB ile aynı tipte) destekli AMD anakart olma özelliğini taşıyor. 

İncelememize geçmeden önce USB 3.1 platformu hakkında ufak bilgiler verelim. USB 2.0'dan 20 kat, 3.0'dan ise 2 kat daha hızlı okuma ve yazma değerine sahip. USB 3.1 ile hayatımıza yeni bir kablo tipi giriyor. Type-R daha önceden kullandığımız USB giriş çıkışları gibi. Yeni tip yani Type-C ise tamamen farkı yapıda. Type-C ile artık kabloyu takamama durumu ortadan kalkmış. Type-R ve Type-C bir aparat yardımıyla birbirine dönüştürülebiliyor.

970A SLI Krait Edition; firmanın bir önce piyasaya sürdüğü Z97S SLI Krait Edition’da olduğu gibi özel çekirdek tasarımı ile daha düşük sıcaklık ve daha yüksek kapasite ile çalışan Dark Choke (Siyah Bobin), alüminyum çekirdek tasarımıyla daha düşük ESR (eşdeğer seri direnç) ve 10 yıldan uzun parça ömrüne sahip Dark CAP (Siyah Kapasitör) gibi özel bileşenler ile donatılmış. Bu bileşenler Military Class 4 (Askeri Kalite 4) kalitesinde. Bu sayede bu anakartın sizi yarı yolda bırakmadan yıllarca çalışabileceğini biliyorsunuz. Anakart'ın kuzey köprüsü AM3+ destekli AMD 970. Güney köprüsü ise SB950. ATX form faktörü (anakart boyut tipi) ile çift kanal destekli 4 adet slotta maksimum 32GB 2133MHz’e kadar (XMP desteği mevcut) bellek desteği, toplam 6 adet genişleme (2 x PCIex16, 2 x PCIe x 1, 2 x PCI) yuvası, 6 adet SATA portu, SLI/CrossFire çift ekran kartı desteği, izole ses devresi (ses sinyalini etkileyebilecek tüm bileşenlerden uzak) yüksek kaliteli ses kapasitörleri ve overclock seçenekleri ile donatılmış bir anakart.
 

970A SLI Krait Edition Özellik Tablosu

Yongalar  AMD 970 (Kuzey) ve SB950 (Güney)
Soket Desteği AM3 / AM3+ 
Bellek 4 x DIMM, maksimum 32GB, DDR3 1066/ 1333/ 1600/ 1866/ 2000/ 2133MHz (OC)
Genişleme Yuvaları 2 x PCIex16, 2 x PCIe x 1, 2 x PCI
Çoklu Ekran Kartı SLI (NVIDIA), CrossFire (AMD)
Depolama 6 x SATA 6GB/s
RAID 0, 1, 5 ve 10
Ses Realtek ALC887, İzole Devre, Özel Kapasitör
Realtek 8111E Gigabit LAN
Arka Panel PS/2, 6 x USB 2.0, 2 x USB 3.1, Analog Ses Çıkışları, LAN
Dahili Portlar 3 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 3 x 4-pin fan bağlantısı
Form Faktörü ATX, 30.5 cm x 24.4 cm
  

 Kutu İçeriği 


Krait Edition teması kutumuzda da bizi yanlız bırakmamış. Siyah ve beyaz temayla oluşturulmuş kutuda Krait yılanının saldırmaya hazır halini görüyoruz. Onun dışında SLI, Crossfire, FX işlemcileri desteklediğini ve Dünyadaki ilk USB 3.1 (Type-R) destekli anakart olduğunu belirtmiş MSI. Kutunun arka yüzünde ise ürünün resmi ve ürün üzerinde ürüne has özelliklerden bahsedilmiş.
  

Kutu içeriği diğer Krait temalı kartlar gibi sade tutulmuş. Kutudan kullanım kılavuzları, sürücü CDsi, Arka panel plakası ve 2 adet SATA 3 kablosu çıkıyor. Arka panelin boş bölümüne konulmuş Krait logosu gayet başarılı olmuş.
 


 
  

 Yakından Bakış

MSI, SLI desteği sunan Krait Edition ürünnlerinde kullandığı siya-beyaz temayı 970A SLI Krait Edition'a çok başarılı bir şekülde uygulamayı başarmış. Kart uzaktan bakınca gayet şık duruyor. Beşiktaşlılar yaşadınız! Anakart ATX ebatlarında. Piyasadaki çoğu kasaya kolaylıkla takılabiliyor. 
 Kartın en çok dikkat çeken kısmı şüphesiz teması...

 
 

Kartın arka çıkışlarının yanında büyük siyah mosfet soğutucusu onun üst kısmında ise 8 pin CPU güç girişini görüyoruz. 10x2 den 20 mosfet ve 1 solda 5 sağda toplam 6 adet (dark choke) güç regülatörüyle donatılmış 970A işlemcinizi overclock ederken gereken stabil ve devamlı güçü size sağlıyor. Büyük alüminyum soğutucusu ise mosfetleri soğutmak için gayet yeterli. Anakart genelinde ise Dark Cap (siyah kapaklı) özel kapasitörlere yer verilmiş. bu kapasitörler 10 yıldan fazla ömüre sahip ve Düşük ESR (eşdeğer seri direnc) değerlerine sahip. 970A SLI Krait Edition'ın bileşenleri üst düzey overclock anakartlarıyla aynı kalitede. Bu da fiyatdaşlarına göre daha iyi overclock kabiliyeti demek.MSI 970A SLI Krait Edition’ın işlemci yuvasında AM3 / AM3+ uyumlu AMD FX,  Phenom II/ Athlon II ve Sempron işlemcileri kullanabiliyoruz. İşlemcinin hemen altında kalan siyah beyazlı soğutucu ise 970 yonga setini soğutuyor. Bu soğutucununda işini başarılı bir şekilde yaptığını söyleyebiliriz. 
 


970A diğer AM3+ anakartlar gibi DDR3 1866 MHz doğal (belleklere overclock yapmadan) bellek hızı sunuyor. Dilerseniz BIOS ayarlarından overclock ile 2133 MHz bellek hızlarını da destekliyor. Her slota maksimum 8 GB modil takabiliyorsunuz. Toplamda 32 GB bellek kapasitesi desteği bulunuyor. Belleklerinizi dual olarak 1 ve 3. slota takmanızı önermiş MSI. Bellek yuvalarının sağında 24 pin ATX anakart güç girişini görüyoruz. 

 

Birçok anakartta bu yüvaunun hemen altına USB 3 anakart çıkışı konumlandırılır fakat 970A SLI Krait Edition da bu çıkış anakartın altında konumlandırılmış. USB 3 çıkışının soluna doğru sırasıyla Ön panel çıkışları ve 3 adet USB 2 çıkışları konumlandırılmış. 
 

Sola devam edersek tpm, com ve özel izole ses devresinin sonunda yer alan kasa önü ses girişlerinin takıldığı HDAudio (JAUD1) çıkışını gözlemliyoruz. İzole ses devresi anakarttan kaynaklanan ses parazitlerini gidermek için anakartın bir bölümünün sadece ses devresi için kullanılmasıyla oluşturulmuş bir yapıdır. Bu sayede daha temiz, cızırtısız sesler alırsınız. 970A SLI Krait Edition'ı Z97S versiyonundan ayıran bir diğer özellikte bu devre. Devre içinde özel ses kapasitörlerine yer verilmiş. Bu fiyat aralığında pek karşılaştığımız bir özellik değil. MSI'ı bu tarz güzel özellikler ile bu kartı donattığı için tebrik ediyoruz. 

 

Teması dışında dikkat çeken diğer bir özelliği ise Z97S SLI Krait Editiondan farklı olarak 970 çipsetinin yardımıyla 2 adet PCIe 2.0 x16 hızında ekran kartı yuvası içeriyor. Bu sayede ekran kartınızı hız kaybı olmadan ister alt yuvaya ister üst yuvaya (Intel Z97 chipsetlere 1 adet 16x, 1 adet 8x) takabiliyorsunuz. SLI veya CrossFire yaptığınızda ise bu slotlar x8/x8 hızında çalışıyorlar. FX8300 serisi işlemciler ve çift ekran kartı bu anakartın en parladığı sistemler olacaktır. 
 Kartta sırasıyla 1 adet PCIe 1x, 1adet PCIe 16x, 1 adet PCIe 1x, 1 adet PCI (eski nesil uzun yuva), 1adet PCIe 16x ve 1 adet PCI yuvasına yer verilmiş. Beyaz ekran kartı yuvalarının arasında 3 slotluk yer bırakılmış ki en devasa sogutuculu ekran kartları bile en fazla 3 slot yer kaplıyor. Bu sayede normal 2 slotluk ekran kartları ile çoklu ekran kartlı sistemlerde havasızlıktan dolayı oluşan ısınma problemi yaşanmayacaktır. 

AMD'nin SB950 güney köprüsünün hayat verdiği kartta 4 yatay 2 dikey olmak üzere toplam 6 adet SATA3 çıkışı var. Bu çıkışlar ile RAID 0, 1, 5 ve 10 yapılabiliyor. Bürçok anakartta yapılan SATA yuvalarını ekran kartının altına koyma yanlışı 970A SLI Krait Editionda yapılmamış. yine de sisteminizi montajlar iken önce SATA kablolarını sonra ekran kartınızı takmanızı öneririz. SB950 düşük profilli ve temaya uygun bir soğutucu yardımıyla yeterli bir şekilde soğutulmuş. 
 

 
Kartın soğutucularını söküp çıplak bıraktığımızda ise şu şekilde görünüyor. Kuzey ve güney köprüsü soğutulurken termal macun kullanılmış iken mosfetler için termal pad tercih edilmiş.
 

 
Arka panele baktığımızda artık kullanmadığımız PS/2 klavye mouse girişi, 4 adet USB 2.0 girişi, 2 adet USB 3.1 (Type-R) girişi, Realtek 8111E nin hayat verdiği 1000 Mbps hızında Ethernet ve 2 adet USB 2.0 girişi son olarakta Realtek ALC887 ile canlanan 7.1 ses çıkışları yer alıyor. Realtek 8111E ve Realtek ALC887 yongaları bu fiyattaki kartlarda sıkça gördüğümüz yongalardan. Güzel performansa sahip olsalarda üst seviye yongalar değiller. Normal kullanıcılar için gayet yeterliler.
 

 BIOS


970A SLI Krait Edition'ın UEFI BIOS arayüzüde kartın teması gibi siyah beyaz hazırlanmış. Bu farkı dışında diğer MSI anakartların BIOSları ile aynı yapıda.


Settings (Ayarlar) bölümünde sistem durumunu, ileri ayarları, boot (başlatma) ayarlarını, güvenlik ayarlarını ve kaydet-çık ayarlarını görüyoruz.  
OC bölümünde ise overclock ayarlarımız karşıyo çıkıyor. Deneyimli kullanıcıların sistem performansını arttığı mutfak burası. Yeterli bir soğutmanız varsa AMD FX işlemcinizi %40-%60 arasında hız aşırtıp kullanabilirsiniz. Bu bölümde dikkat çeken diğer bir nokta ise Intelin Extreme Memory Profile (XMP - Bellek Profili) desteği sunulmuş olması. MSI piyasada kullanılan hazır profilli bellekleri AMD anakartınızda kolaylıkla ayarlayabilmeniz için bu özelliği eklemiş. Çok overclock merakınız yoksa ya da belleklerinize manuel overclock yapmayı düşünmüyorsanız bu özellik gerçekten çok işe yarıyor. Tek ayarla bellek hızı ve gecikmeleriniz otomatik ayarlanıyor.M-Flash ile şu an kullandığınız BIOS'u herhangi bir depolama birimine aktarabilirsiniz. Ayrıca güncel BIOS'unuzu bir Flash belleğe atarak (NTFS-FAT32 farketmeden) Update BIOS seçeneğini seçip kolaylıkla güncelleyebilirsiniz.

 
OC Profile seçeneğinde ise flash belleğinizden daha önce kaydettiğiniz profilleri geri yükleyebilir, belleğe kayıtlı profilleri aktarabilirsiniz. Profilleri dilediğiniz gibi kaydedebiliyorsunuz. Overclock yapmadan ayarlarınızı saklamak istersenizde isim verip kaydetmeniz yeterli. Overclock yapacaklar hassas ayarlarını F12 ile (FAT32 bellek gerektiriyor) görüntülerini almalarını tavsiye ederim. Zira BIOS güncellemesi yaptığınızda eski profilinizi geri yükleyemeyebiliyorsunuz. Hardware Monitor ise donanımınızın sıcaklığını, voltaj değerlerini ve fan hızlarınızı kontrol edebildiğiniz bir araç. 

 
Board Explorer ise anakartınız üzerindeki slotlarda ne takılı nereye ne kadar takılı olduğunu gösteren bir araç. 

 

 Performans Testleri


​Anakart testimizde FX8320E stok hızlarda kullanılmıştır. Overclock performansı için yakında yayınlayacağımız FX8320E incelemesine göz atmanızı öneriyoruz.

Test Sistemi

MSI 970A SLI Krait Edition
AMD FX8320E @3.20GHz (Stok Hız)
Corsair Dominator Platinum 2133MHz CL9 2x4 GB Dual Kit RAM
Corsair Force 3 120GB SATA3 SSD
Gigabyte GTX960 OC ITX 2GB
Cooler Master V700 80+Gold 700W PSU
Cooler Master Nepton 120XL Sıvı SoğutmaPCMARK 7
Lightweight:2790
Productivity: 2264
Entertaiment:4346

Cinebench R11.5 
CPU: 5.52

Cinebench R15
CPU: 508 cb

x264 Benchmark
Pass 1: 41.36 FPS, 7779.53 kb/s
Pass 2: 12.28 FPS, 8002.11 kb/s

AIDA 64
CPU Queen:29030
CPU PhotoWorxx:10499
CPU ZLib:272.8 mb/s
CPU AES:13834 mb/s
CPU Hash:3279 mb/s
FPU VP8:4004
FPU Julia:10894
FPU Mandel:5565
FPU SinJulia:2332

 

 SonuçMSI 970A SLI Krait Edition sunduğu özellikler ve müthiş temasıyla beğenimiz kazandı. Anakart AMD FX işlemciler ve SLI yapmak isteyen kullanıcılar için en uygun fiyatlı ve başarılı çözümlerden biri olmuş. 340 - 370 ₺ arasında bir fiyattan satılan 970A SLI Krait Edition verdiğiniz paranın fazlasını sunan bir kart. Birçok üst düzey özelliği içinde barındırıyor. Eğer FX8000 serisi ve altındaki işlemciler ile bir sistem toplamayı düşünüyorsanız 970 çipsetli bu anakartı tercih edebilirsiniz. İzole ses devresi yeterli bileşen soğutması, çoklu grafik desteği, görsel ve bileşen dağılımı olarak iyi tasarlanmış bu kartın albenisi yüksek. XMP desteğide cabası. 

FX9000 serisi için daha çok 990FX yongalı anakartlara bakmanızı öneririz. Bunun dışında MSI 970A SLI Krait Edition fiyat/performans ürünü olmuş desek abartmış olmayız. AMD 8320E (yakında yayında) incelememizde okuyacağınız gibi overclock kabilyeti yüksek bir anakart. Sunduğu bileşen kalitesi ve stabil güç sayesinde işlemcinizin overclok potansiyelini sömürüyorsunuz. Type-R USB 3.1 destekli ilk anakart olması yakın zamanda çıkacak 3.1 destekli depolama birimlerini satın alıp kullanmanıza olanak sunuyor.  Ses ve ethernet açısından üst düzey bileşenler aramıyorsanız (Killer ethernet ve ALC1150 ses yongası gibi) bu anakart tüm ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılıyor.

MSI 970A SLI Krait Edition'ı Fiyat/Performans ve Fiyat/Özellik ödüllerimize layık görüyoruz. 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0