• Anasayfa
  • Donanım
  • NASA'nın Radarı, Nepal'de Enkaz Altında 4 Kişiyi Bulmayı Başardı

NASA'nın Radarı, Nepal'de Enkaz Altında 4 Kişiyi Bulmayı Başardı

0
0
0
0
0
Teknolojinin getirileri, insan hayatında önemli rol oynamaya devam ediyor.
Birkaç yıl önce NASA ve DHS, Güneş sistemi dışındaki gezegenlerde uzaylı yaşam formlarını algılamak adına, taşınabilir radar üniteleri teknolojisi geliştirmişti. Bu radar ünitesi, -amacı uçsuz bucaksız uzayda bulgular bulmak olsa da- çok daha yakın bir gezegende, evimiz Dünya'da, doğal afet mağdurlarının hayatlarını kurtarmak için kullanıldı.

Geçtiğimiz günlerde Nepal, büyük bir depremle sarsılmış (hatta yeni sarsıntılar olmaya devam etmekte), doğa ana maalesef birkez daha kudretini göstermişti. Böyle bir felaketten sonra tüm Dünya'nın seferber olup yardımına koştuğu Nepal'e, bir yardım da NASA'dan geldi. Bahsettiğimiz radyo ünitesini deprem bölgesinde kullanan NASA, enkaz altında mahsur kalan 4 kişiyi bulmayı başardı.

       

Gerçekleşen deprem sonrası Chautara köyünde bulunan kurtarma ekipleri, FINDER adlı iki ünite prototipini kullanmaya başlamıştı. Bu ünitelerin çalışma prensipleri, mikrodalga ışınları göndererek, bir nevi enkaz altını görme. Bu mikrodalgalar ile veriler toplayan FINDER, enkaz altında bulunan kişilerin kalp atışlarını ve nefes alışlarını da ayırt edebilmekte.

Deprem sonrası bölgede kullanılmaya başlanan FINDER, dört kişiyi kalp atışlarından bulmayı başardı. Yaklaşık 4 metrelik enkazın altında günlece mahsur kalan kişiler de FINDER sayesinde bulunup, kurtarıldılar.Kurtarma operasyonlarıyla ilgili detaylar çok fazla verilmiş değil. Yani FINDER olmasaydı kurtarma ekipleri nasıl bir sonuçla karşılaşırlardı, orası muamma. FINDER'ın hala prototip aşamasında olduğu göz önünde bulundurulursa, böylesine önemli bir olayda son derece verimli bir şekilde çalışması, bu teknolojinin geleceği açısından büyük umutlar vermekte. FINDER, benzer sistemlere sahip teknolojik araç vb. şeylerinde önünü açabilecek bir örnek konumunda (depremde zor durumda olanların, ailelerini, yakınlarını kaybedenlerin de Allah yardımcısı olsun).
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0