• Anasayfa
  • Donanım
  • Nvidia'nın Yeni Ekran Kartı GTX 980 Ti Daha İyi bir 4K Deneyimi İçin Geliştirildi

Nvidia'nın Yeni Ekran Kartı GTX 980 Ti Daha İyi bir 4K Deneyimi İçin Geliştirildi

0
0
0
0
0
Nvidia'nın Yeni Ekran Kartı GTX 980 Ti Daha İyi bir 4K Deneyimi İçin Geliştirildi
Tayvan’ın başkenti Taipei’de düzenlenen Computex fuarının merak edilen katılımcıları arasında yer alan Nvidia, yeni nesil ekran karı GTX 980 Ti ve dizüstü bilgisayardaki oyun deneyiminizi artıracak G-Sync teknolojisini tanıttı.
Witcher 3 gibi oyunların 4K çözünürlük desteklemesi ile birlikte ekran kartları da hem hafıza değerlerini hem de işlem hızlarını artırmak zorunda kaldı ki bu sayede ultra yüksek çözünürlüklerde hızlı resim yenileme işlemi yapılabilir hale geliyor. Nvidia’nın yeni amiral gemisi ekran kartı GTX 980Ti de kendisinden önceki ekran kartlarını özellikle 4K çözünürlükte geride bırakmak için tasarlandı.

Witcher 3 için bir önceki nesil ve performansı 4K çözünürlükte saniyede 19 kare olan GTX 680’i 45 kare yenileme hızı ile geride bırakan 980 Ti, en son yarış simulasyonlarından olan Project Cars’ta da 47 fps hızında 4K çözünürlük sunuyor. (GTX 680 bu oyunda 18 fps hızında 4K destekliyordu)

Fiyatı 649 Dolar (Tabi ki Türkiye’de değil) olan ekran kartı bir de deneme fırsatı sunarak Batman: Arkham Knight oyunu ile birlikte geliyor ve bir önceki amiral gemisi olan GTC 980’n fiyatını da 499 Dolar’a düşürüyor.

Yeni ekran kartı GTX 980 Ti, DirectX’in son sürümü olan DirectX 12’yi destekleyen Maxwell mikromimariye sahip ve daha fazla RAM barındırabiliyor. Bir önceki ekran kartının 4GB’lık video hafızasına karşılık 980 Ti, 6 GB’lık hafızaya sahip.

İkinci nesil Maxwell çipler daha fazla çözünürlüğe izin vermesinin yanı sıra daha az enerji tüketimi de sağlıyor ve bu sayede GTX 980 Ti, birinci nesil Maxwell çip donanımına sahip olan GTX 750’nin yarısı kadar enerji tüketimi ile çok daha üstün performans sergiliyor.
 

 G-Sync dizüstülere de geliyor


Yeni GTX 980 Ti dışında Nvidia aynı basın toplantısında ekran senkronizasyonunun kopmasına kendi çözümü olan G-Sync’i taşınabilir ekran kartı versiyonlarının da destekleyeceğini duyurdu.

Çoğu kullanıcı bu sorunu çözmek için V-Sync ayarını aktif hale getirmeyi tercih ediyor; ancak bu durumda da performanstan feragat etmiş oluyorlar. Nvidia’nın G-Sync çözümü ise her iki monitörü senkronize ederek ekran yenileme hızlarını ve ekran kartının render hızını sabitliyor.

Ayrıca bu teknoloji için Asus, Clevo, Gigabyte ve MSI’ın yeni nesil dizüstü bilgisayarları 75Hz’lik Nividia’dan onaylı ekranlar bulunduracak.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0