NVidia, Masaüstü Ekran Kartlarını Laptoplara Getiriyor

4
2
1
0
0
NVidia, Masaüstü Ekran Kartlarını Laptoplara Getiriyor
Soğutma, taşınabilir olma zorunluluğu, yer kısıtlaması gibi malum nedenlerden dolayı dizüstü bilgisayarlarda kullanılan ekran kartlarının şimdiye kadar normal kartların “M” modeli olduklarını gördük; ama NVidia bu duruma son veriyor.
Dizüstü bilgisayarlar performans ve taşınabilir olma eğrisini optimum düzeyde tutmalı ve bir yandan yüksek performans vadederken bir yandan da istediğiniz yere götürebilme lüksünden sizi mahrum bırakmamalıdır. Bu nedenle de özellikle ekran kartları her seri ile birlikte dizüstü bilgisayarlar için bir de “M” yani mobil versiyon çıkartır.

Bu mobil versiyonlar ise elbette masaüstü ekran kartları kadar performans sunamaz ki bu da “dizüstünde oyun oynanmaz abi” söyleminin ana kaynaklarından biridir.

NVidia ise bu gidişata bir dur demek ve dizüstü bilgisayarların da performanstan ödün vermeden oyun oynatabilmesini sağlamak için GTX980 gibi yüksek performanslı ekran kartlarını laptoplarda da kullanma kararı almış.

Dizüstü “M” modeline göre %30 daha fazla performans sunan GTX 980’in masaüstü modeli, MSI ve ASUS gibi oyun bilgisayarı konusunda kendini kanıtlamış olan markaların yeni modellerinde kullanılacak ve bu sayede Metal Gear Solid 5: The Phontom Pain ya da Batman Arkham Knight gibi AAA oyunlar ful grafik seçeneğinde mobil haldeyken de oynayabileceğiniz oyunlar olacak.

GTX 980’li laptoplar ayrıca masaüstü versiyondaki işlevlerini de neredeyse tamamen kullanacak ve overclock, hafıza hızı ayarı ve fan ayarı gibi opsiyonları da dizüstü bilgisayarlara getirecek. (ufak kısıtlamalar hala olacak ama efsane gelişme)

Bu performans artışının yanı sıra GTX980 laptoplar Oculus sertifikalı olacak ve piyasada bulunan sanal gerçekliğe en uyumlu dizüstü bilgisayarlar olacak.
4
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
2
1
0
0