• Anasayfa
  • Donanım
  • Online Müzik Servisleri Korsan Kullanımını Büyük Ölçüde Azalttı

Online Müzik Servisleri Korsan Kullanımını Büyük Ölçüde Azalttı

0
0
0
0
0
Online müzik servis sağlayıcıların yaygınlaşmasıyla korsan kullanımından uzaklaşıldığına dair ilk örnek Norveç'te yapılan araştırma sonucunda ortaya çıktı.
Günümüzde SpotifyDeezer ve Fizy gibi online müzik dinleme servislerinin kullanımı inanılmaz artış gösteriyor. Hem ücretsiz hem de legal olarak internet üzerinden müzik dinlememizi sağlayan bu servislerin herhangi biri artık birçok kişinin kullandığı uygulamalar arasında.

Online kullanım sağlandığı için de cihazınızda illegal yollar ile de indireceğiniz şarkılar gibi yer kaplamayacak olan bu sistem özellikle korsan kullanımına karşı olup albüm almaya dikkat edenlerin de cebini rahatlatan bir hizmet olarak karşımıza çıkıyor.

Premium üyelik denilen sistem ile de aylık ufak bir ücret karşılığında sınırsız ve telefona indirilerek internetin olmadığı ortamlarda offline olarak da müzik dinlememizi sağlayan bu servisler korsan kullanımından epeyce uzaklaştırmış.

Bunu kanıtlayan ilk örnek ise Norveç'te yapılan bir anket sonucunda ortaya çıktı. 30 yaş altı gençleri kapsayan bu anket ile "İllegal müzik indiriyor musunuz?" sorusuna yanıt arandı. Alınan veriler ile aynı anketin 2009 yılı verileri karşılaştırıldığında ise bu online müzik servislerinin ne kadar başarılı olduğu ortaya çıkmış oluyor.2009 yılındaki ankette %80 Evet cevabı alınırken yıl 2014'e gelindiğinde ise bu oranın %4 Evet cevabına düştüğü görüldü. Bu büyük düşüşün en büyük sebebinin de online müzik servis sağlayıcıları olduğu belirtiliyor.

Açıklamaya göre müzik sektörünün %65'ini oluşturan bu servis sağlayıcıları Norveç'te korsan kullanımını neredeyse bitirmiş. Fakat ülkemizde ve genel olarak dünyada kullanımın azaldığı belirtilse de kesin rakamlar bilinmiyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0