• Anasayfa
  • Donanım
  • 3D Ses Teknolojisi Sunan Mükemmel Kulaklık ve Mikrofon: OpenEars & OpenMics

3D Ses Teknolojisi Sunan Mükemmel Kulaklık ve Mikrofon: OpenEars & OpenMics

0
0
0
0
0
Kulağımızın duyduğu şekilde sesleri size iletebilecek olan OpenEars adlı kulaklık ve videolarınıza 3D ses teknolojisi ile kaydetmenizi sağlayabilecek olan OpenMics adlı mikrofonlar Kickstarter üzerinden destek bekliyor.
Bildiğiniz gibi kulağımız gerçek bir 3D ses teknolojisini duymamızı sağlar. Örneğin yolun sağ tarafından giderken soldan geçen arabalar ile sağınızda kalan dükkanların sesini ayrı ayrı duyarsınız ve size biri seslendiğinde tam olarak ne taraftan seslendiğini de kavrayabilirsiniz.

Fakat şimdiye kadar olan kulaklıklarda böyle bir sistem olmadığı için kulaklığı taktığınız andan itibaren izlediğiniz videolarda, dinlediğiniz müziklerde her iki kulağınıza eşit miktarda ses iletilir. Bu da aslında güzel olsa da gerçekçiliken uzak bir deneyim sunar.
 

Fakat bu durumu değiştirmek isteyen Binauric adlı firma OpenEars adlı kulaklığı ve OpenMics adlı mikrofonları Kickstarter üzerinden destek oplamak amacıyla koymuş. Ancak olayı anlatmak için ilk olarak OpenMics'ten başlayalım.
 

 OpenMics
Yukarıda vermiş olduğum örnekte eğer elinizde bir kamera veya bir telefon olsa, aynı şekilde elinizde bu cihaz ile çekim yapıyor olsanız ve sonrasında bilgisayarınızdan bu çekimi izleseniz bir ses karmaşası görürsünüz. Solunuzdan geçen arabaların sesleri ve sağınızdaki dükkanlardan gelecek sesler birbirine karışır, hatta büyük ihtimalle o gürültüde size seslenen arkadaşınızın sesi videoda çıkmaz, çıksa bile normalde geldiği tarafı anlayabileceğiniz durum videoda maalesef yaşanmaz.

Ancak Binauric adlı firma tarafından üretilen OpenMics tıpkı kulağımızın duyacağı şekilde sesleri bizlere aktarabilecek. Aynı zamanda GoPro ile uyumlu olan OpenMics için kaskınızın tepesine GoPro'yu kaskın sağ ve sol tarafına da OpenMicsleri yerleştirip kayıt işlemine başladığınız taktirde çekeceğiniz video tam olarak 3D ses teknolojisini size aktarmış olacak.Yine ilk örneğimizden bahsedecek olursak OpenMics ve GoPro yerleştirilmiş kaskınız ile yine aynı yoldan yürüyecek olsanız kulağınızın duyduğu yöndeki sesler de aynı şekilde kaydedilecek ve evinize gidip videoyu izlediğinizde dahi arkadaşınızın seslendiği yeri video üzerinden bile anlayabileceksiniz.

Özellikle GoPro ile uyumlu olmasıyla sporcuların çekecekleri videolar oldukça gerçekçi olabilecek. Böylelikle YouTube üzerinden izlenilen videoları sanki o ortamda takip ediyormuşcasına ya da o sporu sanki siz yapıyormuş gibi hissedebileceksiniz.
 

 OpenEars
OpenEars'a gelecek olursak gayet kaliteli bir kulaklıkta OpenMics mikrofonlarının da dahil olduğunu düşünün. Bu kulaklıkta dahili olan mikrofonlar ise size dışarıda müzik dinlerken çevre seslerini de tıpkı kulağınızın algılayabileceği gibi aktararak müzik keyfinizi yaşarken aynı zamanda çevredeki sesleri duyabilecek böylelikle bir araba tarafından çarpılma riski gibi önemli detaylar konusunda sıkıntı yaşamayacaksınız. Hatta size arkadaşınız seslendiğinde "kulaklık vardı duymadım" muhabbeti de böylece son bulabilecek.
 

Ayrıca içinde OpenMics bulunduğu için kulaklığınızı takıp GoPro ile OpenMics ile yapabileceğiniz şeyleri ve kayıtları da yapabilirsiniz.

Ayrıca kulaklık kablosuz olduğu için bir kablo karmaşası da ortaya çıkmayarak size ister müzik dinlerken isterseniz GoPro ile kayıt yaparken kullanabilirsiniz.
 

 Peki Ya Fiyatları?
Fiyat konusunda biraz tuzlu gelebilecek olan bu iki cihaz verdikleri özelliklere göre oldukça iyi bir fiyata sahip diyebiliriz.

OpenMics'e 99 Euro'ya sahip olabilecekken, 119 Euro'ya ise OpenEars kulaklığı satın alabilirsiniz. 238 Euro'ya da her iki cihaza sahip olabilirsiniz. 

Detayları buradan öğrenebilir, aynı zamanda bağışta bulunup bu ürünlerden istediğinize sahip olabilirsiniz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0