Opera'nın Yeni Özelliği ile Performansınız Düşmeden Reklamlardan Kurtulun!

0
0
0
0
0
Bir süre önce geliştiricilerin kullanımına sunulan yerleşik reklam engelleyici içeren Opera tarayıcı herkes için yayınlandı. Yerleşik ad-blocker, performanstan ödün vermeden reklamları engelliyor.
Web tarayıcı pazarında küçük bir paya sahip olan ancak sevenlerinin hiç vazgeçmediği Opera tarayıcı, yeni özellikleriyle ilgi çekmeye devam ediyor. Başarılı bir alternatif tarayıcı olan Opera, diğer tarayıcıların eklentiler ile sunduğu bazı özellikleri yerleşik olarak sunması ile gündemde. Geçtiğimiz günlerde yerleşik VPN denemeleri ile adından söz ettiren tarayıcı, yerleşik reklam engelleyici özelliğini kullanıma sundu.

 Yerleşik Reklam Engelleyici Ne Sağlıyor?

Bir süre önce geliştirici sürümüne eklenen yeni özellik artık tüm Opera kullanıcıları için sunuluyor. Opera’nın Windows ve Mac, Opera Mini'nin mobil sürümlerine eklenen yerleşik reklam engelleyici, üçüncü parti bir eklenti kullanmadan web reklamlarının önüne geçmeyi sağlıyor. Böylece, tarayıcının gereksinim duyduğu sistem kaynakları da azalmış oluyor.


 Ne Kadar Performans Artışı Sağlıyor?

İşi rakamlara dökerek açıklayacak olursak konu biraz daha net anlaşılacaktır. Opera’nın sağladığı verilere göre, yerleşik reklam engelleyici RAM tüketimini oldukça azaltıyor. Yukarıdaki tabloya baktığımızda, 10 sekme açıkken Google Chrome’un 1274 MB bellek tükettiği görülüyor. Aynı durumda Opera’nın bellek tüketimi ise 1123 MB olarak ölçülmüş. Asıl fark “ad-blocker” kullanılması durumunda çıkıyor. Opera + ad-blocker eklentisi 940 MB’lık bir RAM kullanımı sunarken, yerleşik reklam engelleyicisi içeren Opera sürümü 604 MB bellek harcıyor. Bu da, 350 MB’a yakın bir bellek tasarrufu sağlıyor. Opera’nın Windows ve Mac sürümlerini buradan indirebilirsiniz. 
 
 Opera Mobil Uygulamasını İndir
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0