Oyuncu Ekipmanları Neden Bu Kadar Pahalı?

3
0
0
0
0
Oyuncu Ekipmanları Neden Bu Kadar Pahalı?
​Oyun sektörü, günümüzün tartışmasız en hızlı büyüyen sektörlerinden bir tanesi. Hızlı büyüyen her sektör gibi oyun sektörü de kendi yan ürünlerini ortaya çıkartıyor haliyle. Bu sektörlerin en önemlilerinden birisi de hiç kuşku yok ki oyun ekipmanları sektörü. Peki gerçekten de oyun ekipmanları, kendilerine dökülen paranın karşılığını veriyor mu? İşte bu, uzun süredir oyuncular arasında dönen tartışmalardan bir tanesi.
Oyun sektörü, günümüzün tartışmasız en hızlı büyüyen sektörlerinden bir tanesi. Hızlı büyüyen her sektör gibi oyun sektörü de kendi yan ürünlerini ortaya çıkartıyor haliyle. Bu sektörlerin en önemlilerinden birisi de hiç kuşku yok ki oyun ekipmanları sektörü. Peki gerçekten de oyun ekipmanları, kendilerine dökülen paranın karşılığını veriyor mu? İşte bu, uzun süredir oyuncular arasında dönen tartışmalardan bir tanesi.

Oyun ekipmanlarını diğer ekipmanlardan farklı kılan pek çok özellik var. Bunlardan bir tanesi, kullanım şekilleri. Sadece ofis çalışmaları için, ya da internette gezinmek için bilgisayar kullanan kişiler ile oyun oynayan kişilerin klavye, fare gibi araçları kullanım şekilleri de farklılık gösteriyor. Bir moba oyuncusunun, 30 dakikalık bir oyunda yaptığı toplam tıklama sayısı ve yerine göre ihtiyaç duyduğu tıklama seriliği çok daha yüksek. Kaldı ki oyuncular, oyun sırasındaki ruh hallerine göre daha heyecanlı olabiliyorlar ve bu nedenle de ekipmanlarını çok daha sert ve hızlı şekilde kullanıyorlar. Haliyle de oyun ekipmanları normal ürünlerden daha farklı özellikler taşıyorlar. Daha dayanıklı olan bu ekipmanlar, tasarımlarında da ergonomiyi ön plana çıkartmaktalar. Daha ergonomik ve uzun süre kullanıldığı halde bilekleri ve elleri rahat ettirecek şekilde tasarlanıyorlar. Bu yüzden de oyun oynamadığı halde uzun süreli bilgisayar kullanan kişiler bile oyun ekipmanlarını sıklıkla tercih etmekteler.

 Oyuncu Ekipmanlarının Nesi Farklı?

Ekipmanların dış kaplamaları da, kullanıcılarına belli bir kalite ve yeterlilik hissi verebilecek şekilde tasarlanıyor. Böylelikle oyuncu, kullandığı ekipman sayesinde daha rahat ve özgüvenli oluyor. Oyunun orta yerinde kendini koyuvermeyeceklerini bildikleri, sıkıntısız bir fare ile oynayan oyuncular daha rahat ediyorlar.

Ayrıca, oyuncu ekipmanları inceleyen insanlar için pek çok kolaylıkla dolu. World of Warcraft oyununda bir Warlock karakteri göz önüne alalım örnek olarak. Klavyenin daha kolay kullanılması, büyü combolarını daha rahat kullanmayı sağlarken, fare üstündeki ekstra tuşlara atanan kısa yollar da zamandan kazanmalarını sağlayacak. Bir tuşa basmanın ne zaman kaybı olacak demeyin, biraz daha üst seviyelerde oyun oynayan ya da daha rekabetçi oyuncular neredeyse milisaniyeleri hesaplayarak oyun içi stratejilerini belirliyorlar.

 Alınmalı mı? (bence evet)

Oyun ekipmanları haliyle normal ekipmanlardan daha pahalı. Yine de fiyat farkını yaratan şey, sadece ekipmanların isimlerinin başına "Gaming" ibaresi koyulması değil. Onu yapmak için i harfi koyuyorlar. Oyun ekipmanlarını daha pahalı hale getiren şey iç mekanizma farkları ve malzeme farkları. Üç tuşlu (Sağ tuş, sol tuş ve tekerlekten oluşan) bir fare ile 22 tuşlu bir fare elbette ki farklı mekanizmalarla oluşturulacak ve daha karmaşık olan sistem daha maliyetli hale gelecektir. Kaldı ki bu ürünler uzun süre dayanmaları için üretilen eşyalardır. Defalarca haşin bir şekilde tıklanan bir fare haliyle çok daha kompozit ve dayanıklı bir malzemeden elde edilecektir. Bu esnada hassaslığını kaybetmemesi ve her tıklamaya da zamanında tepki vermesine hiç girmiyorum bile, siz hayal edin.

Oyuncu sağlığı açısından da bakınca, bilekleri şişirmeyen, parmakları yamultmayan, hatta ve hatta terlemeyi dahi azaltarak hem rahatlık hem sağlık katan oyuncu ekipmanları o kadar da piyasanın kaymağını yemek isteyen insan fikri değilmiş demek ki. Her ne kadar herkes artık internetten indirimle oyun alıyorsa da, belli bir çizginin üstünde hala 20 dolar bandının altında çıkan oyun olmadığı gerçeğini göz önüne alırsak, oyun keyfimizi uzun süre katlayacak bu aletlere ödenecek paraları da o kadar büyütmememiz gerektiğini görürüz aslında. 
3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0