• Anasayfa
  • Donanım
  • PC Oyunları Cebe Geliyor: PC El Konsolu PGS Ortaya Çıktı!

PC Oyunları Cebe Geliyor: PC El Konsolu PGS Ortaya Çıktı!

0
0
0
0
0
El konsollarını unutun! PGS projesi ile PC'nin en baba oyunlarını cebinizde taşıyabilirsiniz. Yeni cihaza ve özelliklerine birlikte göz atalım...
Neredeyse tüm konsol üreticilerinin bir el konsolu olmuştur. Nintendo’nun GameBoy’u, Sega’nın GameGear’ı, Sony’nin PlayStation Portable’ı ve daha niceleri… Ama PC oyuncuları hiçbir zaman bu mobilitenin keyfine varamadı. PC oyunculuğu çoğu zaman masaüstü PC’ye son yıllarda ise ağır  ve hantal dizüstü PC’lere mahkum kaldı.

 PC Oyunları Cebe Geliyor!

Artık bu kötü kaderi yenme zamanı gelmiş olabilir. Yeni projelere fon bulma sitesi olarak adlandırabileceğimiz Kickstarter üzerinden tanıtılan PGS (Portable Console for PC Games) yılların hayalini gerçek kılabilir. Ürün şu an kitlesel satışa çıkmadığı için ondan bahsederken bir ihtimalmiş konuşsak da PGS Lab’a göre sorunlar çoktan aşılmış durumda. PGS ile PC oyunları mütevazı donanıma rağmen başarıyla oynanabiliyor.
 

 PGS'de Hangi İşlemci Kullanılıyor?

Cihazın teknik özelliklerine göz attığımızda karşımıza Intel Atom işlemci ve Intel yerleşik grafik çözümleri çıkıyor. Hepinizin “Atom işlemciyle oyun mu oynanır kardeş?” dediğinizi ve bana bilendiğinizi tahmin edebiliyorum. “Bana ne ben mi yaptım kardeş, git PGS’ye söyle” diyecek değilim. Evet, adamlar bu işlemciyi ve grafik setini tercih etmiş ancak küçük ekran faktörünü gözden kaçırmamak gerekiyor. Yani, cihazda 5.7 inç (2560x1440) AMOLED bir ekran bulunuyor. Yani sizin evinizde oynadığınız bilmem kaç inç dev LCD ya da TV yok. O nedenle grafik güç ihtiyacı bir miktar azalıyor.

Cihazda test edilen bazı oyunlar ve FPS değerleri...

 Cihazın Teknik Özellikleri Neler?

Cihazda Intel Atom X7 işlemciye yer verilirken 8 GB RAM, 128 GB SSD (512 GB’a kadar microSD ile artırılabilir) depolama ve 6120 mAh pil bulunuyor. PGS’nin bir de daha uygun fiyatlı “lite” modeli bulunuyor. Bu modelde ise 5.5 inç 720p ekran, 4 GB RAM, 64 GB eMMC bellek, 4048 mAh pil yer alıyor. Cihazın kitlesel üretime geçebilmesi için 400 bin dolarlık fon toplanması gerekiyor. PGS’ye sahip olmak için 280 dolar, PGS Lite’a sahip olmak için 230 dolar destek sağlanması gerekiyor.

Cihaz Windows 10 ön yüklü olarak geliyor ve dual boot ile Android 6 desteği sunuyor. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0