Ölü Kımıldadı: PC Satışları Az Da Olsa Yükseliyor!

0
0
0
0
0
Giderek dibe vuran PC pazarı 'yıkılmadım, ayaktayım' mesajı veriyor. Son rakamlara birlikte göz atalım...
Mobil cihazların yaygınlaşması PC pazarının giderek küçülmesine ve dibe vurmasına neden oldu. Özellikle son yıllarda akıllı telefon ve tabletlere yönelen ilgi, PC’yi tamamen bir üretim cihazı haline getirdi ve eğlence amaçlı kullanım tamamen mobil aygıtlara kaydı. Buna bir çare bulmak isteyen PC üreticileri ultrabook sınıfı yüksek mobilite sağlayan cihazlar ve hibrit ürünler ile kötü gidişatı az da olsa tersine çevirmiş gibi duruyor.

 Hangi Markalar En Çok Satıldı?

Gartner araştırma şirketinin sağladığı verilere göre Birleşik Devletler’de PC satışları 1 yıldan daha uzun bir süreden beri ilk kez yükselişe geçti. 2016 yılının Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayan satışlada ABD pazarında yüzde 4.9’luk bir artış yaşanmış durumda. Bu artışta en dikkat çeken markalar ise yüzde 16 ile Acer ve yüzde 14.7 ile Lenovo olmuş durumda.

 Dünya Halleri İç Açıcı Değil!

Dünya pazarı için aynı pembe tablodan söz etmek ise zor. Üzülerek söylemeliyim ki dünya pazarında PC pazarı hala ölü ve parmağını oynatmaya bile hali yok. ABD’deki yüzde 5’e yakın artışa karşın dünyada yüzde 4.5 oranında düşüş yaşanmış durumda. ABD ve dünya arasındaki farkta ABD’de çok yaygın olan Chromebook’ların etkisi olduğu söylenebilir çünkü 200 - 300 dolarlık uygun fiyatlı bu cihazlar ülkede ciddi bir pazara sahip. Açıkçası Türkiye’de 500 - 600 TL aralığında Chromebook’lar satılsa ilk alıcılarından olurumu ama nerede bizde o şans?
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0