Periscope Kullanımında Dünya Üçüncüsüyüz!

0
0
0
0
0
Dünyada Periscope'u en çok kullanan 3. ülkeyiz.
İnsanlar her saniye bir eylemde bulunuyor ve bu eylemler, sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte insanlar arasında paylaşılıyor. Bu artık bazılarımız açısında zorunluluk derecesinde bir eylem haline geldi. Katıldığı ve şahitlik ettiği olayları ve durumları paylaşmak, bazı insanlara göre onları sosyalleştiriyor.

Periscope eş zamanlı yayın yapmanızı sağlayan bir uygulama. Uygulama, çeşitli etkinlikler sırasında kullanılsa da aslında Periscope'un hikayesi Gezi Parkı eylemleri ile başlamıştı. İrancı bir girişimci ve Periscope'un CEO'su olan Kayvon Beykpour, İstanbul seyahatini gerçekleştirirken ülkemizin içinde bulunduğu bu durumu görmüş ve Periscope'un temellerinin o zaman atıldığını söylemişti.Şimdi Periscope, günde 21 milyon dakikalık canlı yayının izlendiği bir uygulama haline geldi. Periscope, bu kadar çok kullanıcı tarafından izleniyor olsa da futbol maçları gibi kullanılması yasak olan yerlerden yapılan yayınlar, bu uygulamanın birçok engelle karşılaşmasına neden oluyor ve engellemeler doğrudan Periscope'un Türkiye kullanımını etkiliyor. 

Periscope'un stadlarda kullanımını engellemek amacıyla bazı stadlara jammer takılacağı da bildirilmişti. Böyle durumlarda sadece yayını yapanlar değil, aynı zamanda orada bulunanların da etkilenmesi bu önlemlerin üzücü yanı.Kayvon Beykpour, yaptığı açıklamalarında Türkiye'nin Periscope kullanımında ilk 3 sırada yer aldığını ve bu programın ülkemizde yaşanan birkaç olaydan dolayı engellenmesini istemediğini, çünkü programı amacından sapmadan kullanan milyonların da olduğunu belirtti.

Periscope'un stadlarda kullanımının engellemesinden sonra ülkemizin kullanıcı sayısında bir düşüş olacağı kesin fakat program, amaçları doğrultusunda kullanıldığında da çoğu kişiye yararlı olabilecek kapasiteye sahip.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0