Pokemon Go Oynayanların Bilgileri Satılıyor Olabilir!

0
0
0
0
0
İddialara göre Nintendo, Pokemon Go oyunundan elde ettiği gelirlerin büyük kısmını oyuncuların bilgilerini satarak kazandı!
Büyük ihtimalle içimiz dışımız Pokemon Go oldu diyeceksiniz ama, oyunla ilgili şaşırtıcı haberler bir türlü bitmek bilmiyor. Bir dönemin efsane oyun ve konsol üreticilerinden Nintendo son dönemde büyük bir düşüş yaşamıştı. Eski gücünü kaybeden ve yeniliklere ayak uyduramayan Nintendo geç de olsa mobil oyun dünyasına adım atarak tekrardan toparlanmaya çalışıyordu.

Sadece birkaç gün içinde çılgınlık haline gelen Pokemon Go oyunuyla çok kısa bir süre içinde toparlanmayı başaran şirketin bu kadar kısa vadede yüksek gelirler elde etmesi Nintendo’nun Pokemon Go oyun içi satışıyla bu kadar gelir elde edemeyeceği, kullanıcıların bilgilerini satarak hisselerini bu kadar yükselttiği iddialarını gündeme getirdi.Nintendo'nun hisseleri Pokemon Go ile birlikte 50 milyar dolara yakın yükseliş gösterdi. Pokemon Go tüm dünyada çok fazla oynanıyor olsa da sadece 3 ülkede resmi olarak yayınlanmasıyla birlikte yaklaşık 50 milyar dolar uygulama içi satış yapması mümkün görünmüyor. Kaba taslak 2 Türk Hava Yolları şirketine tekabül eden bu bedelin elde edilmesindeki tek yöntemin big data (büyük veri) yaratarak kullanıcı bilgilerin reklam şirketlerine satılması olduğu söyleniyor.
 

 Pokemon Go Google hesabımızda tam yetki isteyerek tüm bilgilerimizi öğreniyordu!

Eğer Nintendo bu bilgileri nereden öğreniyor da satıyor diyecek olursanız, Pokemon Go oyununu indirdiğinizde Google hesabıyla giriş yapabiliyorsunuz. Oyun size söylemese de Google hesabınızla giriş yaptığınızda kendisine Google hesabınız üzerinde tam yetki veriyor ve G Mail'deki e-postalarınızın içeriğinden YouTube faaliyetlerinize kadar birçok şeyi öğrenebiliyor.

Haliyle bu bilgiler analiz edildiğinde reklam şirketleri için büyük bir nimet oluyor. Eğer kullanıcı bilgilerinin satışı bu kadar yaygınlaşırsa yakında şirketler gösterdiği reklamdaki ürünü satın alacağınızdan %100 emin olabilecek. Tabii reklam şirketleri için bu bilgiler faydalı olsa da bu durum hem kullanıcıların özel hayatının gizliliğini ihlal ediyor, hem de güvenlik problemlerine yol açıyor.

Ancak Google'ın son dakikada yaptığı açıklamya göre Pokemon Go'nun yetkileri kısıtlanacak ve artık şirket kullanıcıların tüm bilgilerine erişim sağlayamayacak. (Konuyla ilgili detayları bu bağlantıdaki haberimizden okuyabilirsiniz.)
 

 Yapımcı şirket iddiaları reddetti

Pokemon Go'nun yapımcısı Niantic Labs konuyla ilgili dedikoduların ortaya çıkması üzerine erişim izinlerinin olduklarını ancak bu bilgilere detaylı bir şekilde hiçbir zaman erişmediklerini belirtti. Ayrıca bu erişim izninden Google'ın da haberdar olduğunu ekledi.

Ayrıca Pokemon Go oyunu ile ilgili bilgileri, nasıl oynayacağınızı ve ipuçlarını aşağıdaki videomuzdan izleyebilirsiniz.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0