• Anasayfa
  • Donanım
  • ​Profesyonel Şekilde Dalış Yapabilen Dalgıç Robot Geliştirildi

​Profesyonel Şekilde Dalış Yapabilen Dalgıç Robot Geliştirildi

0
0
0
0
0
Robotlar insan işlerinde önemli şekilde yer edinmeye devam ediyor. Pek çok farklı alanda karşımıza çıkan robotlar, şimdi de dalgıç oldu.
Her geçen gün yapabildikleri şeylere bir yenisi eklenen robotlar, insanların yerini almaya devam ediyor. Bu duruma son örnek olarak karşımıza Stanford Üniversitesi'nin ürettiği OceanOne çıkmakta.

Yapısı ve yapabildikleri ile ''humanoid'' yani insanımsı robot sınıfına giren OceanOne, dalgıçların ulaşamadığı yerlere ulaşarak su altı araştırmaları konusunda önemli işler yapabilecek kapasitede.Bir pilot yardımı ile yönetilen OceanOne, el kısımlarında bulunan sensörler sayesinde pilota dokunsal geribildirim de yapabilmekte. Yani robotun dokunduğu şeyleri onu kontrol eden pilot da hissedebilmekte. Bu sayede pilot, OceanOne'ın tutma ve kavrama işlemini çok daha başarılı şekilde yerine getirmesini sağlamakta.

Fransız Kralı XIV. Louis'in Akdeniz'de batan gemisinin enkaz araştırmalarında görev yapan OceanOne, prototip olmasına karşın ilk başarısını elde etmiş bile. Geminin enkazından bir parçayı su yüzeyine çıkarmayı başaran OceanOne gelecek açısından da büyük umut vaat etmekte.
 

Araştırma ekibinin ilerideki hedefi OceanOne'ı ve yapabildiklerini daha da geliştirerek dalış konusunda önemli bir devrim gerçekleştirebilmekte. Hem çok uzun süre su altında kalabilen, hem de normal dalgıçların ulaşamadığı yerlere ulaşabilen OceanOne, aynı zamanda normal dalgıçların görevlerinde de yardım olarak bulunabilmekte.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0