• Anasayfa
  • Donanım
  • Hızlı Şarj Yapıldığı Sırada Bataryayı Koruyan Sistem: Qnovo

Hızlı Şarj Yapıldığı Sırada Bataryayı Koruyan Sistem: Qnovo

0
0
0
0
0
​Hızlı şarj teknolojisi, akıllı telefon üreticilerinin artık en önemli öncelikleri arasında yer almaya başladı. Qualcomm’un Quick Charge 2.0 teknolojisiyle ilgili yayınladığı video, bu konunun önemini bir kez daha ortaya çıkarmıştı.
Hızlı şarj teknolojisi, akıllı telefon üreticilerinin artık en önemli öncelikleri arasında yer almaya başladı. Qualcomm’un Quick Charge 2.0 teknolojisiyle ilgili yayınladığı video, bu konunun önemini bir kez daha ortaya çıkarmıştı.

Fakat bu teknolojinin, bataryanın ömrünü azalttığıyla ilgili ciddi iddialar ortaya atılıyor. Yani kullanıcılar, hızlı şarj teknolojisini kullanıp bir yandan bataryadan olmak istemeyeceklerdir. Qnovo, bu soruna çözüm bulduğunu iddia ediyor.

Hızlı şarj teknolojisi, bataryaların şarj olduğu son %10’luk diliminde bataryaya çok fazla enerji aktarıyor. Bu da zamanla elektrotların aşınmasına ve dolayısıyla bataryanın ömrünün azalmasına neden oluyor.


Qnovo, geliştirdiği teknolojiyle bataryanın durumunu sürekli olarak kontrol edip çeşitli algoritmalar sayesinde akımı buna göre düzenliyor. Akım, genel olarak 0.5 ve 1.5C arasında seyrediyor. Normal bir şarjla 1000 tam şarj ömrü olan batarya, Qnovo teknolojisiyle 1.5C değerinde 800 döngü ömrünü koruyor, yani başarı oranı %80.Qnovo, 1.5C ile 20 dakika içerisinde bir bataryayı %50 seviyesinde, 35 dakikada ise %80’lik bir kapasiteye çıkarabiliyor.

QN200 adında bir yonga tasarlayan Qnovo’da akım değerini 0.7 / 1.2C arasında tutacak bir yazılım da bulunuyor. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0