Qualcomm'dan 24 Çekirdekli İşlemci Geliyor!

0
0
0
0
0
Özellikle mobil platformlar için ürettiği Snapdragon çipsetleri ile tanınan Qualcomm bu sefer de 24 çekirdekli işlemcisi ile piyasaya çıkıyor!
Qualcomm firması aslında hem IoT, hem mobil hem de sunucu gibi birçok çözümlere ürünler ve işlemciler üreten bir firma. Ancak bizler sadece Snapdragon ailesi olan mobil çipsetleri ile tanıyoruz. Son olarak Snapdragon 810 ile yaşadığı sorunları Snapdragon 820 ile çözmek isteyen firma diğer bir yandan farklı ürünler de üretmekte.

Şimdi ise ARM'ın v8 tabanlı çekirdeklerinden 24 adet barındırmasıyla dikkat çeken bir işlemciyi duyuran firma bunu mobil cihazlar için değil sunuculara yönelik üretti. Yani önümüzdeki sene herhangi 24 çekirdekli bir işlemciye sahip telefon görmeyeceğiz.Qualcomm Kıdemli Başkan Yardımcısı Anand Chandrasekher'ın verdiği demece göre daha perşembe günü tanıtılan bu işlemci için birçok firmadan büyük oranda siparişler gelmeye başlamış bile. Yeni FinFET üretim teknolojisine de sahip olan bu işlemciler Linux destekli olacak. 64 bitlik işlemciler olan bu yeni seri OpenStack Devstack ve OpenStack Cloud, Apache gibi desteklere de sahip olacak ve sunucular için ciddi bir öneme sahip olacak.Snapdragon 820'de kullandıkları Kyro teknolojisinin bulunmadığı bu işlemciler hakkında şu anda başka biş detay bulunmuyor. Ancak Qualcomm'un mobil platformdaki iddasını diğer sektörlerde de sürdüğü de buradan belli olmakta.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0