Qualcomm'dan Quick Charge 3.0 ve USB-C İddialarına 'Yuvarlak' Cevap!

1
0
0
0
0
Geçtiğimiz hafta bir Google mühendisinin açıklamalarına dayandırılarak ortaya atılan iddialar QuickCharge 3.0 ile USB-C teknolojisinin uyumlu olmadığı yönündeydi. Bu teknolojileri kullanan HTC 10 ve LG G5 modelleri ile ilgili beklenen açıklama QC teknolojisinin üreticisi Qualcomm'dan geldi.
Geçtiğimiz haftanın son günü ilginç bir iddiayı haberimize taşımış ve buradaki içeriğimizde sizlere aktarmıştık. Konuyu özetleyecek olursak; bir Google mühendisi olan Benson Leung’un aylar önce yayınladığı makale, USB - C standartının Qualcomm’un Quick Charge 3.0 teknolojisi ile uyumlu olmadığı dile getiriliyordu. LG ve HTC’nin yeni amiral gemileri LG G5 ve HTC 10’da da bu teknolojilerin yer alması gözleri bu şirketlere çevirmişti.

 HTC 10 ve LG G5'te Kullanılan Teknoloji Sorunlu Mu?

Beklenen açıklama LG ve HTC’den değil Quick Charge teknolojisinin geliştiricisi Qualcomm şirketinden geldi. Verilen bilgiler ise net verilerden çok teknolojinin sorunsuz olduğuna yönelik genel ifadelerden oluşuyor. Qualcomm’a göre HTC 10 ve LG G5 modellerinde şu ana kadar Quick Charge 3.0 ve USB-C nedeniyle bir sorun yaşanmadı. Ancak cihazların yeni olduğunu düşünürsek bu açıklama çok da önemli bir veri sağlamıyor.

 Qualcomm Konu ile İlgili Açıklaması Yeterli Mi?

Öte yandan, iddialarda dile getirildiği gibi USB-C ve Quick Charge 3.0’ın uyumsuzluğuna dair herhangi bir açıklama yapılmamış olması da şüpheleri artırıyor. Açıkçası, Qualcomm’un kalkıp farklı bir teknik açıklama yapmasını bekleyemezdik çünkü standartlar önceden belirlenmiş durumda. İddiaların dayandığı nokta, QC 3.0 teknolojisinin 9V ya da 12V’a çıkan güçlerde pili doldurması ancak USB-C teknolojisi 5V altına destek veren bir standart. Qualcomm’un açıklamasında buradaki çelişkiye pek değinilmemekle birlikte “biz denedik, çalışıyor, zaten USB-C'den bağımsız çalışıyor, sorun yok” deniliyor ve özellikle üreticilerin şarj adaptörleri kullanılırsa problem olmayacağı belirtiliyor. Açıklamada çok fazla bir detay yok ancak şu an Qualcomm'un söyledikleriyle yetinmek durumundayız. Bakalım bu konu gündemde kalmaya devam edecek mi?
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0