• Anasayfa
  • Donanım
  • Efsane Şekilde Renkli Gece Görüşü Sağlayan Kamera: X27

Efsane Şekilde Renkli Gece Görüşü Sağlayan Kamera: X27

1
0
0
0
0
Gece görüşü olayına yeni bir boyut kazandıran ve geceyi gündüze çeviren efsane kamera.
Gece görüşlü kamera denildiğinde aklınıza nasıl bir görüntü geliyor? Heh, işte şimdi o kafanızdaki görüntüyü tamamen unutun. Zira haberimizde bahsedeceğimiz kamera, gece görüşlü kameralar konusunda tüm bildiklerini değiştirebilir.

Las Vegas merkezli ve genellikle askeri ve güvenlik odaklı görüntü çözümleri üreten SPI adlı firma, inanılmaz bir kamera üreterek, ''gece görüşü'' olayına yeni bir boyut kazandırmış durumda. X27 adlı kamera, inanılmaz karanlık ortamlarda bile gece görüş görevini başarı ile yerine getirmekte. Ancak onu özel kılan şey, bu görüşü renkli şekilde yapabiliyor oluşu.Mesela yukarıda gördüğünüz görsel, aslında karanlık bir alanda X27 ile çekilmiş bir görsel. 50mm f/1.2 lense sahip kamera, kelimenin tam anlamıyla geceyi gündüze çevirmekte. ''X27'' alanında ilk olarak lanse edilmekte. Gerçi Japon firma Komamura'nın ve Canon'un benzer şekilde cihazları bulunmakta. Fakat sanıyoruz bu konuda en sağlamı X27.

Aşağıdaki video, yine gece çekilmiş bir video. Her ne kadar inanması zor gelse de, kameranın gece ortamında çekim başarısı işte bu derece efsane.
 

X27 hakkında ne yazık ki teknik özellikler bulunmuyor. Gerçi böyle bir kameranın rekor ISO değerine sahip olduğunu söylemek zor değil. Standart olarak 10 megapiksellik bir kameraya sahip olan X27, gündelik yaşantıda da normal kameralar gibi rahatlıkla kullanılabilir.
 

X27'nin herhangi bir fiyat bilgisi de mevcut değil. Zaten SPI da kamerayı ticari şekilde ziyade, yine adını daha sık duyduğumuz askeri sektörde kullanmayı amaçlamakta.

Kaynak: Petapixel
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0