Robot Olduğuna İnanamayacaksınız: İnsansı Robot Jiajia Tanıtıldı!

1
0
0
0
0
Robot Olduğuna İnanamayacaksınız: İnsansı Robot Jiajia Tanıtıldı!
Robot teknolojisinde yaşanan gelişmeler şaşırtmaya devam ediyor. Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi tarafından üretilen insan görünümlü robot Jiajia'nın gerçek olmadığına inanamayacaksınız!
Robotik alanındaki gelişmeler tüm hızıyla sürüyor. Google’ın sahibi olduğu Boston Dynamics şirketinin insana benzer hareketleriyle dikkat çeken robotlarının ardından, gerçekten insan görünümlü robotlar da ortaya çıkmaya başladı. Daha önce görülen benzerlerinin ötesine geçen Jiajia isimli yeni robotu, gerçek bir Çinli kadından ilk bakışta ayırt etmek mümkün değil.

 Jiajia'nın Özellikleri Neler?

Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar tarafından geliştirilen robot, silikon malzemeden üretilmiş. Başını oynatabilen, kafasını sallayabilen ve göz kırpabilen Jaijia sorulara da yanıt verme yeteneğine sahip. Kendisine yönelik aksiyonlara kayıtsız kalmayan insansı robot, mesajın geldiği yere doğru dönüyor ve konuşurken dudaklarını oynatıyor.

 Robotlar Günlük Yaşamda Yer Alacak Mı?

Bu örnekleri gördükçe, 10 - 15 sene sonrasının dünyasını kestirmekte zorlanıyorum. Sanırım robotların günlük hayatın içinde olduğu yakın bir gelecek bizi bekliyor..
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0