Kontrolden Çıkan Rus Uzay Aracı Atmosferde Yandı

1
0
0
0
0
Rus Uzay Ajansı, kontrolden çıkan bir uzay aracının hızla dünya atmosferine yeniden girdiği, ancak bu hız nedeniyle dünyaya ulaşamadan yandığını açıkladı.

Duyduğunuzu tahmin ettiğim ve uzayda kurulmuş olan Uluslararası Uzay İstasyonu'na dünyamızdan sürekli olarak malzeme sevkiyatı ya da insan değişimi yapılmakta. İşte bu ritüellerden biri olan Rus yapımı Progress M-27M adlı bir uzay gemisi istasyona  3 tonu aşan malzeme taşıdığı sırada sebebi bilinmeyen nedenlerden dolayı kontrolden çıktı (bu haberimizde bahsetmiştik).

Daha sonra hızla dünyaya düşmeye başlayan Progress M-27M, atmosfere girdiğinde ise parçalanmaya ve yanmaya başladı. Dünyaya düşmesinin mümkün olmadığı fakat ufak tefek parçaların dünyaya ulaşma ihtimali olduğu bilgisi verilirken, bu parçaların düşüş yeri de okyanuslar olacağı ve bu sebeple günlük yaşamda bir tehlike bulunmadığı söylendi.Progress M-27M, dünyadan 420 km uzaklıkta bulunan istasyondaki altı kişilik astronot ekibine yiyecek, su, yakıt, kıyafet gibi temel ihtiyaç malzemelerini ve oksijen taşımaktaydı. Oraya çıkan bilgilere göre de bir iletişim hatasından sonra bu aracın kontrolden çıkmaya başladığı ve sonradan da toparlanamadığı söyleniyor.

Hemen nedeni araştırılmaya başlanması için özel bir komisyon kuran Rus Uzay Ajansı, bu yaşanan sorun nedeniyle 50 Milyon Dolar civarında bir zarar oluştuğunu belirtmiş.Son olarak Uzay İstasyonu'nda bulunan astronotlara bu tarz malzemeler kaza ve arıza durumları öngörülerek eldeki malzemeler bitmeden önce gönderilir. Bu sebeple 19 Haziran'da yapılacak ikinci malzeme gönderisine kadar astronotlar herhangi bir sorun yaşamadan oradaki araştırmalarına devam edebilecekleri de bildirildi.

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0