Sağlık Bakanlığı e-Nabız Sistemi’ni Tanıttı

0
0
0
0
0
Sağlık bakanlığı İstanbul'da gerçekleştirilen tanıtım toplantısında yeni sağlık hizmeti e-Nabız'ı tanıttı
Sağlık Bakanlığı, Türk Telekom desteği ile tüm sağlık kuruluşlarının bilgi sistemlerini birbirine bağlayarak ortam bir platformda sunan ''e-Nabız'' sistemini kullanıma sundu. Sitem vatandaşların kişisel sağlık kayıtlarına hem kendilerinin hem de sağlık personellerinin kolayca erişebileceği bir platform olacak.

e-Nabız sayesinde sağlık kuruluşlarında yapılan tüm şeyler (tetkik, kontrol, operasyon vs.) ortak bir veritabanında toplanacak ve buraya kaydedilecek. 

Sistem sayesinde vatandaşlar da aldıkları tedavilerin detaylarına ulaşabilecek ve bu tabandaki bilgileri bir nevi hasta geçmişi şeklinde doktoruna sunabilecek. Ayrıca vatandaşlara günlük, saatlik ya da anlık olarak temel sağlık göstergelerini kontrol etme ve kaydetme seçeneği de bulunmakta.

e-Nabız ile ilgili açıklamalar yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ''Artık bilim ve iletişim bir taraftan parmağımızın ucunda olacak kadar veya avucumuzun içinde olacak kadar çok yakın diğer taraftan da dünyanın öbür ucuna ulaştıra bilecek kadar da kısa ama hızlı. O nedenle Hakkari’de çekilmiş bir radyolojik tetkikin burada Cerrahpaşa’da tıp fakültesinde bir hocamıza gösterirken veya oradan konsültasyon yaparken değerlendiriliyor olması, artık bunun uluslararası boyutuyla da Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Fransa’daki bir uzmanla paylaşıyor olabilecek noktalara kendi bilgimizle biz ne kadar istiyorsak o kadarını paylaşma güvencesinin de olduğu bir sistemi ülke insanımıza sunmuş olmanın onurunu yaşıyoruz'' ifadelerini kullandı.Müezzinoğlu; “Bu projenin bir diğer iddialı yönü de tamamen bu ülke insanına uygun milli bir proje olmasıdır. Dünyanın bu alandaki en ileri projesi olması bizim için ayrıca bir mutluluk kaynağıdır. Bu proje bu anlamda bizi vatandaşımızla sağlık alanında iletişimimizi çok daha yakınlaştıracak ve onunla iletişimimizi bir aile hekimiyle hastanın, uzmanıyla hastanın, sağlık ekibiyle hastanın, Sağlık Bakanlığı’yla hastamızın iletişimine katkı sağlayacak bir proje. Acil durumlarda 112 butonu var. Acil durumlarda 112 butonunun acil ihtiyacı olanın bulunduğu yeri de gösteriyor olması adres tarifi ve adres alma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Acil servis ihtiyacı olan vatandaşımız içinde önemli bir kazanım olacak'' şeklinde sözlerine devam etti.

e-Nabız sistemine buradan ulaşabilirsiniz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0