• Anasayfa
  • Donanım
  • Samsung, Akıllı Telefonlar İçin 6 GB'lık RAM Modülünü Duyurdu!

Samsung, Akıllı Telefonlar İçin 6 GB'lık RAM Modülünü Duyurdu!

0
0
0
0
0
Samsung, Akıllı Telefonlar İçin 6 GB'lık RAM Modülünü Duyurdu!
Samsung’un yaptığı açıklamaya göre şirket, 20nm işlem sürecinde üretilen yeni RAM modülünü duyurdu.
Artık telefonlardaki 4 GB RAM üstünlüğü, Samsung’un yaptığı duyuruyla tarihe karışacak. Şirketin yaptığı açıklamada, 20nm üretim sürecinde üretimi yapılacak 12 Gb LPDDR4 RAM yongalarının üretimine başladığı duyuruldu. Şirketin basın açıklamasında da belirtildiği üzere bu sayede 6 GB RAM’in akıllı telefonlarda kullanılması sağlanacak.

Gb’deki ‘b’ harfinin büyük B ile olan farkına dikkat etmek gerekiyor. GB’nin açılımı Gigabyte, Gb’nin açılımı ise Gigabit. Her byte'ta 8 bit bulunduğu için 12 Gigabit'lik çip aslında 1.5GB büyüklüğündedir. Bu eşleştirmeden yola çıkarak Samsung’un akıllı telefonlar için 6 GB RAM üreteceğini söyleyebiliriz.

Samsung’un açıklamasına göre 12Gb LPDDR4 RAM, 8Gb yongalarına oranla %20 daha az güç tüketirken %30 oranla da daha hızlı olacak. 

Samsung, 2014 Aralık ayında da 8Gb LPDDR4 RAM yongalarını üreten ilk şirket olmuştu. OnePlus 2, Galaxy S6 Edge+ ve Note 5, 8Gb çiplerini (4 GB RAM) kullanan akıllı telefon modelleri olmuştu.Samsung, gelecek nesil amiral gemilerinin 6 GB RAM ile çoklu görevini kesintisiz olarak yerine getireceğini ve son işletim sisteminde maksimum performans sergileyeceğini belirtti. Daha fazla RAM’in masaüstü cihazlarda olması iyi bir şey fakat bunun masaüstüne kıyasla minicik bir cihazın içine yerleştirilmesi ne kadar iyi olacak, ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Peki siz ne düşünüyorsunuz, akıllı telefonlar için daha fazla RAM gerekli mi?
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0