• Anasayfa
  • Donanım
  • Samsung Bünyesinde İşlemci, RAM ve Dahili Hafızanın Olduğu ARTIK Platformunu Duyurdu

Samsung Bünyesinde İşlemci, RAM ve Dahili Hafızanın Olduğu ARTIK Platformunu Duyurdu

0
0
0
0
0
Samsung, mobil cihazlarda belirli bir standardı oluşturmak adına bu cihazların daha kolay bir şekilde geliştirilebilir olmasını sağlayacak ARTIK adındaki yeni platformunu duyurdu.
Samsung’un ARTIK adını verdiği bu platform, içerisinde üç farklı devre kartını barındırıyor. Bunlar yazılım, geliştirici araçlarıe ve güvenlik gömülü şifre desteği.

ARTIK 1, 5 ve 10 olarak üç farklı alternatifle gelecek olan bu platformlar, bünyesinde 8 çekirdekli işlemci, 2 GB RAM ve 16 GB dahili hafıza alanı gibi araçları barındırıyor.

Şimdi bu 3 farklı platforma teker teker bir göz atalım.

 

 ARTIK 1

Serideki en küçük üye olan ARTIK 1, 12x12 mm boyutunda geliyor. Çift çekirdekli 250MHz hızında çalışan işlemci, dokuz eksenli hareket sensörü ve düşük enrjili Bluetooth bağlantı desteğine sahip. 1 MB RAM ve 4 MB dahili hafızanın bulunduğu bu modül, Samsung’un açıklamalarına göre tek bir şarjla bir hafta boyunca çalışabilecek.
 

 ARTIK 5

Sayılar arttıkça doğal olarak özelliklerinin de biraz daha arttığını gördüğümüz ARTIK 5, 29x25 mm boyutlarına sahip. 1GHz hızında çalışan çift çekirdekli işlemcisi bulunan bu modülde, ARM Mali 400 MP2 grafik işlemcisi bulunuyor. Ayrıca 512 MB LPDDR3 RAM ve 4 GB hafıza alanı mevcut.
 

 ARTIK 10

İçlerindeki en güçlü sisteme sahip olan ARTIK 10 modülü ise 29x39 mm boyutunda. 4 adet 1.3GHz ve 4 adet 1GHz saat hızında çalışan toplam 8 çekirdekli işlemciyi bünyesinde barındıran ARTIK 10, 2 GB LPDDR3 RAM ve 16 GB hafıza alanına sahip. Ayrıca serinin bu çözümü, video kodlayıp oynatma işlevine de sahip.

Samsung’un ARTIK adındaki yeni çözümleri, şirketin Çin’deki akıllı telefon pazarındaki yerini de önemli ölçüde etkileyecektir. Zira birkaç gün önce yayınladığımız haberimizde Apple’ın Çin’deki akıllı telefon pazarının lideri olduğundan ve Samsung’un bu sıralamada kendisine ancak 4. sırada yer bulduğundan bahsetmiştik.

Samsung tarafından yapılan açıklamaya göre ARTIK, bundan sonra şirketin tüm cihazlarında cihazlarında kullanılıp diğer üretici ve geliştiricilere satılmayacak.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0