Samsung Dünyanın En Büyük Hard Diskini Üretti

2
0
0
0
0
Samsung Dünyanın En Büyük Hard Diskini Üretti
California’da düzenlenen Flash Memory Summit adındaki zirvede tanıtılan PM 1633a, isminden kimsenin bir şey anlamadığı üzere dünyanın en geniş depolama alanına sahip flash hafızalı dahili depolama birimi.
16 TB’lık hafızaya sahip olan ve bunun 15.36 TB’ını kullanan har disk, Samsung’un 250 GB NAND depolama aygıtında kullanılan solid state disk teknolojini kullanıyor ve transistörlerin konumunu değiştirerek kullandığı için aynı fiziksel boyuta çok daha fazla sanal veri depolamaya imkan veriyor.

İşin temeline indiğimizde aslında SSD dediğimiz birimler birer hard disk değil; çünkü hard disk ya da hard drive aslında Hard Disk Drive yani HDD birimi için kullanılan bir ifade ve manyetik plakalar üzerinde dönen bir diskin içine kayıt yapmamızı sağlayan bir cihaz; ancak SSD yani Solid State Drive birimleri bu şekilde çalışan ve bir diske sahip olan düzenekler değil. Sadece biz bilgisayarımızda bir şeyler depolamamıza izin veren her birime hard disk dediğimiz için SSD ürünlere de aynı ismi veriyoruz ki PM1633a, şimdiye dek gördüğümüz tüm bireysel kullanım amaçlı birimlerden daha fazla depolama alanı sunuyor.

Henüz bu teknoloji için verilmiş bir fiyat bilgisi bulunmuyor; ancak bu yeni oyuncağın da hemen her yeni cihaz gibi pahalı olacağına dair şüphemiz yok ve fiyatının yanı sıra sunucu makineleri ve işletmeler için ayrı olarak sunulacak olan bu sistem Samsung’un JBOF adıyla andığı ve bu depolama alanlarının 48 tanesinin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş 768 TB’lık bir birim de bulunuyor ki; isminin açılımı “Just a Bunch of Flash” yani “sadece bir sürü flash depolama birimi
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0